Powstaje największy teleskop świata

Powstaje największy teleskop świataNowy teleskop jest projektem Holenderskiego Instytutu Radioastronomii ASTRON - do 2024 roku powstać ma gigantyczny zespół radioteleskopów, który ciągnąć się będzie przez trzy tysiące kilometrów.

Gdyby połączyć ich powierzchnię, tworzyłaby ona czaszę zajmującą ogromny obszar kilometra kwadratowego. Stąd nazwa systemu -SKA - Square Kilometre Array (matryca kilometra kwadratowego).

Dzięki swoim rozmiarom SKA będzie 50 razy czulszy i ponad 10 tysięcy razy szybszy, niż współczesne radioteleskopy. Jego zadaniem jest zbieranie danych, mogących dostarczyć informacji o pierwszym okresie życia naszego Wszechświata - tuż po Wielkim Wybuchu. SKA nie tylko zajmie gigantyczny obszar lądu, ale też wytworzy niewiarygodne ilości danych. Szacuje się, że każdego dnia będzie to nawet kilka eksabajtów danych. Ile to jest? 2 do potęgi 60 bajtów. Albo, posługując się znanymi nam lepiej jednostkami, 1024 razy 1024 razy 1024 gigabajtów. To mniej więcej 2-4 razy tyle, ile codziennie generuje cały internet.

Oczywiście taki strumień informacji musi zostać przechwycony, przeanalizowany i zapisany. Wyzwanie to podjęła firma IBM - wczoraj ogłoszono rozpoczęcie wartego 32 miliony dolarów programu DOME, który w ciągu kolejnych pięciu lat ma doprowadzić do opracowania technologii zdolnych poradzić sobie z taką masą danych. Przedstawiciele IBM wskazują na kilka rozwiązań, które mogą w tym pomóc. Chodzi na przykład o łączenie układów scalonych w struktury trójwymiarowe - obecne czipy są płaskie, jednak już testuje się łączenie ich w warstwy. Kolejna innowacja to wykorzystanie światłowodów już na poziomie łączenia stojących obok siebie serwerów.

Co ciekawe te supernowoczesne rozwiązania będą współpracowały z systemem gromadzenia danych opracowanym w 1951 roku - napędem taśmowym. Wciąż pozostaje on najtańszym i najbardziej efektywnym sposobem gromadzenia ogromnych ilości danych. Co więcej - nic nie wskazuje, by w ciągu najbliższych lat cokolwiek mogło im zagrozić.

Źródło: gazeta.pl

Odsłony: 12963