Pierwszy lot człowieka w kosmos - 51 lat temu

Pierwszy lot człowieka w kosmos - 51 lat temu51 lat temu, 12 kwietnia 1961 roku, radziecki kosmonauta Jurij Gagarin odbył w statku kosmicznym Wostok 1 lot po orbicie okołoziemskiej. Był to pierwszy w dziejach ludzkości lot człowieka w przestrzeni kosmicznej. Ten pierwszy lot nie zakończył się lądowaniem – Gagarin nie doleciał swoim statkiem do Ziemi, lecz katapultował się z niego.

Gagarin okrążając Ziemię, przebył ponad 40 000 kilometrów. Zajęło mu to 108 minut. Opisując później swoją misję powiedział: "Orbitując wokół Ziemi w statku kosmicznym, zobaczyłem, jaka piękna jest nasza planeta. Ludzie, będziemy chronić i pomnażać to piękno, a nie niszczyć je!".

Po historycznym locie 12 kwietnia 1961 roku stał się sławny na całym świecie i był delegowany w liczne podróże reprezentacyjne do innych krajów. Szkolił kolejnych kosmonautów, a w 1968 roku ukończył Akademię Techniczną Lotnictwa im. N.J. Żukowskiego w Moskwie. Jurij Gagarin zginął 27 marca 1968 roku w katastrofie lotniczej podczas lotu treningowego.

Odsłony: 3486
Kategoria: