Teleskop Hubble’a wykorzysta Księżyc do obserwacji tranzytu Wenus

Teleskop Hubble’a wykorzysta Księżyc do obserwacji tranzytu WenusAstronomowie znaleźli sposób na użycie krążącego po orbicie okołoziemskiej Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HST)do obserwowania przejścia Wenus przed tarczą Słońca – HST spojrzy w tym celu na Księżyc.

NASA opublikowała zdjęcie krateru Tycho na Księżycu wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Celem wykonania fotografii nie były jednak badania naturalnego satelity Ziemi, a przygotowania do kampanii obserwacyjnej przejścia Wenus przed tarczą Słońca, które nastąpi 6 czerwca tego roku.

Brzmi dziwnie, ale to najnowszy pomysł naukowców na prześledzenie tego rzadkiego zjawiska, jakim jest tranzyt Wenus, za pomocą najbardziej znanego kosmicznego teleskopu. HST nie może bowiem bezpośrednio spojrzeć na Słońce. Zamiast tego będzie obserwować Księżyc, który świeci odbitym światłem słonecznym.

Teleskop Hubble’a wykorzysta Księżyc do obserwacji tranzytu Wenus


Astronomowie będą chcieli wyizolować część światła słonecznego, które przejdzie przez atmosferę Wenus, aby poznać jej skład chemiczny. Atmosfera Wenus jest już dość dobrze poznana, a planetę obserwuje z bliska nawet sonda kosmiczna Venus Express, nie chodzi więc o spektakularne odkrycia na Wenus, ale o test techniki używanej do badania atmosfer planet pozasłonecznych (egzoplanet).

Gdy egzoplaneta przechodzi przed tarczą swojej gwiazdy, również można spróbować zbadać jej atmosferę. Na razie wykonywane jest to jedynie w przypadku tranzytów olbrzymich planet pozasłoneczych. Przejście Wenus jest świetną okazją do sprawdzenia czy technika ta sprawdzi się także w przypadku mniejszych planet, o rozmiarach porównywalnych z wielkością Ziemi.

Źródło: Nauka w Polsce

Odsłony: 13727