Obrączkowe zaćmienie Słońca 20 maja 2012

Obrączkowe zaćmienie Słońca 20 maja 2012 r.W nocy z 20 na 21 maja będzie miało miejsce barwne, obrączkowe zaćmienie Słońca. Spełnią się kolejne sny wielu fanów astronomii. Niestety mieszkańcy Polski nie będą mieli tego szczęścia bowiem w naszym kraju będzie ono niewidoczne.

Pas fazy obrączkowej zaćmienia rozpocznie się 21 maja o godzinie 0.06 naszego czasu we wschodnich Chinach, następnie zahaczy o Japonię, przejdzie przez cały Pacyfik i zakończy się w południowo-zachodnich stanach USA o godzinie 3.39.
Na niepowtarzalny widok będą mogli liczyć właśnie obserwatorzy znajdujący się właśnie w USA. Słońce będzie tu już nisko – około 10 stopni – nad horyzontem, ale umożliwi obserwację i fotografię zjawiska nad niezwykłymi formacjami skalnymi Wielkiego Kanionu Kolorado. Maksymalny czas trwania fazy obrączkowej wyniesie 5 minut i 46 sekund.

Obrączkowe zaćmienie Słońca 20 maja 2012 r.

Faza częściowa zaćmienia będzie widoczna na Pacyfiku, we wschodniej Azji, Alasce, Kanadzie, prawie całych Stanach Zjednoczonych oraz części Meksyku. W Polsce zaćmienie nie będzie widoczne.

Obrączkowe zaćmienie Słońca 20 maja 2012 r.

Kliknij aby powiększyć

 


Zaćmienie obrączkowe (pierścieniowe) - występuje wtedy, gdy Słońce i Księżyc są dokładnie w jednej linii a obserwator znajduje się bardzo blisko przedłużenia tej linii. Rozmiary kątowe Księżyca są mniejsze niż Słońca.
Dzieje się tak, wtedy, gdy zaćmienie ma miejsce w czasie, gdy Księżyc znajduje się w pobliżu apogeum swojej orbity, czyli w pozycji najbardziej oddalonej od Ziemi. Słońce przy takim zaćmieniu pojawia się jako bardzo błyszczący pierścień otaczając zarys Księżyca.

Więcej informacji o zaćmieniu: eclipse.gsfc.nasa.gov

Odsłony: 14071