Mgławica Andromedy zderzy się z naszą galaktyką - ale za 4 mld lat

Mgławica Andromedy zderzy się z naszą galaktyką - ale za 4 mld latMacierzysta galaktyka naszego Układu Słonecznego, znana jako Droga Mleczna zderzy się z sąsiednią galaktyką, Mgławicą Andromedy, ale dopiero za 4 miliardy lat - poinformowała NASA, powołując się na rezultaty obserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

Fakt zbliżania się tych obu skupisk gwiazd jest znany astronomom od dawna. Zmierzają on ku sobie z prędkością około 400 tys. kilometrów na godzinę. Do tej pory nie było jednak wiadomo, czy dojdzie do pełnej kolizji, czy też jedynie do zahaczenia lub nawet całkowitego rozminięcia się - brakowało bowiem dokładnego określenia kierunku poruszania się Mgławicy Andromedy.

Dzięki krążącemu wokół Ziemi astronomicznemu satelicie kierunek ten udało się ściśle ustalić. - Nasze obserwacje jednoznacznie wskazują, że dojdzie do czołowego zderzenia Mgławicy Andromedy z naszą Drogą Mleczną - powiedział Roeland van der Marel, szef badającego to zjawisko zespołu w Instytucie Naukowym Teleskopu Kosmicznego (STScI) w Baltimore.

Mgławica Andromedy zderzy się z naszą galaktyką - ale za 4 mld lat

Centrum Drogi Mlecznej - zdjęcie opublikowane przez NASA 10 listopada 2009 roku, w 400 rocznicę pierwszego wykorzystania teleskopu przez Galileusza. fot. NASA, ESA, SSC, CXC i STScI

Według naukowców w następstwie zderzenia obie spiralne galaktyki połączą się w nową galaktykę eliptyczną. Układ Słoneczny zostanie wtedy prawdopodobnie przerzucony w zupełnie inne miejsce, ale nie ulegnie zagładzie.

Przy kolizji galaktyk rzadko kiedy dochodzi do bezpośrednich zderzeń zawartych w nich gwiazd. Jednak w wyniku oddziaływania grawitacyjnego obie galaktyki przechwytują się nawzajem i w końcu stapiają.

Źródło: gazeta.pl

Odsłony: 2252
Kategoria: