NASA umieściła na orbicie teleskop NuStar

NASA umieściła na orbicie teleskop NuStarRentgenowski teleskop NuStar, po którym astronomowie obiecują sobie wiele nowych informacji o czarnych dziurach oraz o powstawaniu i ewolucji galaktyk, został umieszczony na orbicie przez amerykańska agencję kosmiczną NASA.

NuStar (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) jest, jak podkreśla NASA, pierwszym kosmicznym teleskopem reagującym na tzw. twarde promieniowanie rentgenowskie, powstające w Kosmosie w wyniku wielu procesów, w tym podczas wchłaniania materii przez czarne dziury.

Z powierzchni ziemi zjawisk tych nie można obserwować, ponieważ atmosfera naszej planety pochłania promieniowanie rentgenowskie pochodzące z przestrzeni kosmicznej.

Naukowcy oczekują, że NuStar będzie dostarczał dziesięciokrotnie ostrzejszych zdjęć niż dotychczasowe teleskopy rentgenowskie.

Teleskop „wielkości lodówki” wyniosła na orbitę rakieta Pegasus XL, która wystartowała z samolotu nad Pacyfikiem. NASA wskazuje, że było to tańszym rozwiązaniem niż start rakiety z Ziemi.Źródło:tvp.info

Odsłony: 2747