Historyczny manewr w chińskiej kosmonautyce

Historyczny manewr w chińskiej kosmonautyceChiński statek załogowy Shenzhou 9 z trzema astronautami na pokładzie połączył się na orbicie w trybie sterowania ręcznego z modułem bezzałogowym Tiangong 1. To pierwszy tego typu manewr w historii chińskiej kosmonautyki.

Był on transmitowany przez chińską telewizję CCTV, która następnie pokazała zdjęcia uśmiechniętych astronautów: Liu Wanga, który wykonał manewr, Jinga Haipenga i pierwszej kobiety wchodzącej w skład załogi chińskiego statku kosmicznego, Liu Yang.

Dokowanie w trybie sterowania ręcznego może być przeprowadzane w przypadku awarii automatycznego systemu. Jak sprecyzowała CCTV, manewr ten Liu Wang na ziemi powtarzał co najmniej 1,5 tys. razy.

18 czerwca przeprowadzono manewr automatycznego połączenia Shenzhou 9 z Tiangong 1. Był on pilotowany przez centrum kontroli lotów na Ziemi.

Powtórzenie operacji łączenia modułów miało na celu wypróbowania różnych wariantów dokowania na orbicie. Jest to część planu przygotowawczego do zapowiadanego na 2020 rok zbudowania chińskiej stacji kosmicznej.

Obecny lot jest najdłuższym lotem w dotychczasowej historii chińskich podbojów kosmosu, bowiem potrwa około 10 dni.

Po raz pierwszy Chiny wysłały człowieka w Kosmos w 2003 roku.


Źródło: tvp.info

Odsłony: 1870
Kategoria: