Poznaj Trójkąt Letni

Poznaj Trójkąt LetniLato z jednej strony służy obserwacjom astronomicznym, gdyż jest to czas urlopów, wakacji i wyjazdów za miasto i można skupić się na swoim hobby. Z drugiej strony jednak noce są krótkie, Słońce chowa się nisko pod horyzont, czerń nocnego nieba nie jest tak głęboka jak zimą czy wiosną.

Mówi się wręcz o białych nocach. Jednak już w sierpniu, kiedy Słońce jest już dość nisko pod horyzontem, nadarza się okazja podziwiania nieba. Główną atrakcją jest wstęga Drogi Mlecznej, która w tym okresie wyjątkowo korzystnie układa się na niebie.
Podstawą orientowania się wśród letnich gwiazdozbiorów jest tzw. Trójkąt Letni, którego wierzchołki tworzą Wega, Deneb i Altair - najjaśniejsze gwiazdy w konstelacjach: Lutni, Łabędzia i Orła. Najłatwiej zacząć szukanie od gwiazdozbioru Łabędzia, którego najjaśniejsze gwiazdy tworzą kształt krzyża.


Zacznijmy opis Trójkąta od niebieskobiałej Wegi, znajdującej się w gwiazdozbiorze Lutni. Jest jedną z najjaśniejszych i najpiękniejszych gwiazd na naszym niebie, a temperatura jej powierzchni wynosi ok. 9 000ºC. W naszych szerokościach geograficznych Wega nigdy nie zachodzi, a 14 tys. lat temu zajmowała miejsce obecnej Gwiazdy Polarnej i wskazywała północny biegun nieba. Ponieważ biegun Ziemi zatacza powoli niewielkie koło na tle gwiazd, za następnych 12 tys. lat Wega stanie się ponownie gwiazdą polarną! Niedawno odkryto, że wokół niej mogą istnieć planety podobne do Ziemi. Ale – ze względu na odległość – ich zbadanie jest na razie niemożliwe. Wprawdzie odległa o „zaledwie” 26 lat świetlnych Wega należy do najbliższych nam gwiazd, jednak w praktyce odległość ta jest wprost niewyobrażalna.
Wega jest pierwszą gwiazdą utrwaloną na fotografii.

Poznaj Trójkąt Letni

Kolejna gwiazda Trójkąta Letniego to odległy o ok. 1600 lat świetlnych Deneb. Jest najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji Łabędzia. To prawdziwy nadolbrzym, który wypromieniowuje aż 26 tys. razy więcej energii niż Słońce. Gdyby umieścić tę gwiazdę w miejscu Słońca, spaliłaby błyskawicznie Ziemię, po której pozostałby tylko pył! W naszych szerokościach geograficznych Deneb również nigdy nie zachodzi i możemy go obserwować przez cały rok. Ale np. w sylwestra świeci już bardzo nisko nad północnym horyzontem i trzeba wówczas mieć dobre warunki do obserwacji.

Trzecia gwiazda Trójkąta to Altair, najjaśniejsza w konstelacji Orła. Jego powierzchnia o temperaturze ponad 8 000 ºC jest nieco gorętsza od słonecznej. Posiada też średnicę dwa razy większą od średnicy Słońca i promieniuje 10 razy więcej energii. Altair znajduje się w odległości „zaledwie” 16 lat świetlnych od nas i jest łatwą do odnalezienia gwiazdą.

Zapraszamy pod gwiaździste niebo i życzymy udanych poszukiwań.

Odsłony: 13718