Neptun w opozycji do Słońca

Neptun w opozycji do Słońca24 sierpnia w opozycji znajdzie się ósma planeta Układu Słonecznego, a to oznacza, że tego dnia będziemy mieli teoretycznie najlepsze warunki do obserwacji planety. Doświadczeni obserwatorzy, używając lornetki bądź teleskopu, mogą ją odnaleźć w konstelacji Wodnika.

Obecnie planetę można obserwować przez całą noc. Na początku miesiąca, wschodzi ona około godziny 21:15, a pod koniec miesiąca wschodzi około godziny 19:10. Jasność Neptuna wynosi około +7,8 mag.

Podczas opozycji Neptun znajdzie się w odległości ponad 28 jednostek astronomicznych, czyli 4,3 mld km. Pod koniec listopada będzie widoczny nisko, coraz krócej, na wieczornym niebie.

Jeśli chcemy zobaczyć tarczę Neptuna (niebieskawa), powinniśmy użyć teleskopu o średnicy zwierciadła co najmniej 10–12 cm i powiększeniu 250–300 razy. Jednak nawet przy użyciu większego teleskopu, np. o średnicy 25–30 cm i powiększeniu 300–500 razy, nie zobaczymy żadnych struktur na tarczy tej planety. Jeśli dysponujemy teleskopem o średnicy zwierciadła 30–35 cm, to będziemy mogli zaobserwować największy księżyc Neptuna — Trytona (13,6 mag.).

Neptun w opozycji do Słońca


Pomimo tego, że Neptun nie jest tak widowiskowym obiektem jak Saturn ze swoimi pierścieniami czy też Jowisz z księżycami, to jednak ujrzenie tej odległej o 4335 miliony km małej niebieskiej "plamki" daje naprawdę mnóstwo satysfakcji. Obserwując go miejmy świadomość, że zaglądamy już w najdalsze zakątki naszego Układu Słonecznego.

Podstawowe fakty o Neptunie:

* Neptun jest najdalszą planetą w Układzie Słonecznym. Krąży wokół Słońca w odległości około 30 razy większej, niż dystans Ziemia-Słońce.
* Neptun został odkryty 23 września 1846.
* Największy księżyc Neptuna to Tryton, odkryto zaledwie 17 dni po odkryciu samej planety.
* Neptun jest trzecią najbardziej masywną planeta, ale czwartym pod względem wielkości.
* Pełny obieg Neptuna na orbicie wokół Słońca trwa 165 lat.
* Nazwa planety pochodzi rzymskiego boga morza.
* Kolor Neptuna wynika z licznych metanu w atmosferze.
* Neptun jest jedyną planetą, której istnienie wykazano nie na podstawie obserwacji nieba, ale na drodze obliczeń matematycznych.
* Neptun został odwiedzony przez tylko jedną sondę kosmiczną Voyager 2, która przeleciała w pobliżu planety 25 sierpnia 1989 roku.

 

 

Odsłony: 13461