Transmisja na żywo z zorzy polarnej nad Grenlandią

Transmisja na żywo z zorzy polarnej nad GrenlandiąDziś w nocy w internecie można obejrzeć transmisję z zorzy polarnej prosto z lodowca Qaleraliq na południu Grenlandii. Transmisja odbędzie się pomiędzy 2:30 a 3:30 w nocy na stronie live.gloria-project.eu.

Obraz będzie przesyłany z obozu ekspedycji naukowej "Shelios 2012", którą zorganizowało kulturalno-naukowe stowarzyszenie Shelios. Koordynatorem wyprawy jest prezydent stowarzyszenia Miquel Serra-Ricart, astronom w Institute of Astrophysics na Wyspach Kanaryjskich i członek zespołu GLORIA (pierwsza darmowa i ogólnego-dostępu sieć zautomatyzowanych teleskopów na świecie).

Na terenie Polski obraz transmitowany będzie z serwera na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego dzięki unikalnej technologii przesyłania obrazów metodą peer-to-peer.


Tak wygląda to filmie, który został nakręcony kilka dni temu:


Celem ekspedycji "Shelios 2012" na Grenlandii jest obserwacja zorzy w związku ze wzrostem aktywności słonecznej. Zgodnie z prognozami Słońce wejdzie w kolejną 24. fazę maksimum aktywności w połowie 2013 roku. Jedną z konsekwencji jest wzrost emisji wysokoenergetycznych cząstek elementarnych ze Słońca (tzw. wiatru słonecznego). Gdy docierają one do atmosfery Ziemi, ziemskie pole magnetyczne kieruje je w stronę biegunów. Na wysokości 100-400 km cząstki wiatru słonecznego, przede wszystkim elektrony, zderzają się z atmosferą i pobudzają do świecenia atomy tlenu (świecą na zielono) oraz cząsteczki azotu (dają światło barwy czerwonej).


Źródło: Gazeta Wyborcza

Odsłony: 2856