Kwiaty Wszechświata cz.5

Kwiaty Wszechświata cz.5Światło z eksplozji masywnej gwiazdy w Wielkim Obłoku Magellana (LMC), który jest bliskim sąsiadem naszej Drogi Mlecznej, po raz pierwszy dotarło do Ziemi zaledwie 2000 lat temu. Co pozostawiła po sobie ta supernowa? Obecnie szalejący front eksplozji odsuwa się, niszcząc lub przemieszczając chmury gazu, pozostawiając względnie gęste obłoki gazu i pyłu.

Ta mgławica, będąca jedną z największych pozostałości po supernowych w Wielkim Obłoku Magellana, jest skatalogowana jako N63A. Wiele spośród gęstych obłoków, które przetrwały, uległo kompresji i same mogą teraz zapadać się i tworzyć nowe gwiazdy. Niektóre z powstałych w ten sposób gwiazd mogą w przyszłości zakończyć swój żywot jako supernowe, dając początek kolejnemu cyklowi.

 

Kwiaty Wszechświata cz.5

 

Powyżej widzimy zbliżenie na jeden z największych fragmentów gazu i pyłu w N63A wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble`a. N63A rozciąga się na ponad 25 lat świetlnych i znajduje się ponad 150 tysięcy lat świetlnych od Układu Słonecznego, w południowej części gwiazdozbioru Złotej Ryby.

Za APOD.pl. Zdjęcie w pełnym wymiarze jest tutaj.


Narcyz trąbkowy

Gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Na stanowiskach naturalnych dziko rośnie w Afryce (Makaronezja), wyspie Madera, w Azji (Azerbejdżan) oraz kilku krajach Europy (Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Francja, Portugalia).
Osiąga 15 – 35 cm wysokości. Posiada żółte, pojedyncze, gwiazdkowate kwiaty, z przykoronkiem w kształcie dzwonka.
Ze względu na swoje duże, jaskrawe kwiaty i wczesną porę kwitnienia uprawiany jest na rabatach i w trawnikach jako roślina ozdobna. Często wykorzystywany jest też na kwiat cięty; w wodzie długo zachowuje świeżość. W Polsce uprawiany jest w ogrzewanych szklarniach i pędzony dla przyspieszania kwitnienia.
Narcyz trąbkowy jest symbolem Walii oraz hrabstwa Glaucestershire w Anglii.

Autor: Tadeusz Solecki

Odsłony: 12853