Kwiaty Wszechświata cz.6

Kwiaty Wszechświata cz.6Wpatrzona w międzygwiezdną przestrzeń, urzekająca Mgławica Kocie Oko leży trzy tysiące lat świetlnych od Ziemi. Jest to klasyczna mgławica planetarna, zarejestrowana jako NGC 6543, która ukazuje końcową, krótką choć wspaniałą fazę życia gwiazdy podobnej do Słońca.

Umierająca centralna gwiazda mgławicy mogła wyprodukować proste zewnętrzne wzory pyłowych, koncentrycznych powłok poprzez odrzucenie zewnętrznych warstw w serii regularnych konwulsji. Jednak powstanie pięknych, bardziej skomplikowanych struktur wewnętrznych nie jest dobrze rozumiane. Wyraźnie widoczne na ostrym obrazie z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a, prawdziwie kosmiczne oko ma ponad pół roku świetlnego średnicy.
Wpatrując się w Kocie Oko astronomowie mogą obejrzeć przyszłość naszego Słońca, którego ewolucyjnym przeznaczeniem jest wejść w fazę mgławicy planetarnej za jakieś... bagatela - 5 miliardów lat.
Za APOD.pl. Zdjęcie w pełnym wymiarze jest tutaj.

 

Kwiaty Wszechświata cz.6


Krokus paskowany

Jest to odmiana uprawna krokusa zwanego w botanice szafranem, a przez górali podhalańskich fijałkiem, kieluchem lub tulipankiem. Krokusy występują masowo na łąkach i polanach Tatr i Podtatrza; rosną także w Beskidach i w Sudetach. Zakwitają czasem już w końcu marca, a niekiedy dopiero w początkach maja, zależnie od stanu pogody, ilości i grubości leżącego śniegu, a także wzniesienia n.p.m. Ciekawostka: nasiona krokusów są rozsiewane przez mrówki.

Autor: Tadeusz Solecki

Odsłony: 12766