Nowe zdjęcie Mgławicy Ołówek

Nowe zdjęcie Mgławicy OłówekNa nowym zdjęciu z Obserwatorium ESO La Silla w Chile została przedstawiona Mgławica Ołówek. Ten nietypowy obłok świecącego gazu jest częścią olbrzymiego pierścienia złożonego z pozostałości po wybuchu supernowej, który nastąpił 11 tysięcy lat temu.

Szczegółowa fotografia została wykonana za pomocą instrumentu Wide Field Imager na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO.

Pomimo spokoju i pozornie niezmiennego piękna gwiaździstego nieba, Wszechświat jest daleki od bycia spokojnym miejscem. Gwiazdy rodzą się i umierają w nieskończonym cyklu, a czasami śmierć gwiazdy może utworzyć widoki o niezrównanym pięknie, gdy materia jest wyrzucana w przestrzeń kosmiczną, gdzie formuje dziwne struktury na niebie.

Nowe zdjęcie z instrumentu Wide Field Imager na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium ESO La Silla w Chile ukazuje Mgławicę Ołówek na bogatym gwiaździstym tle. Obłok o dziwnym kształcie znany także jako NGC 2736, jest niewielką częścią pozostałości po supernowej w południowej konstelacji Żagla. Te świecące włókna zostały stworzone przez gwałtowną śmierć gwiazdy, która nastąpiła 11 000 lat temu. Najjaśniejsza część przypomina ołówek – stąd nazwa – ale cała struktura wygląda raczej jak tradycyjna miotła czarownicy.

 

Nowe zdjęcie Mgławicy Ołówek


Pozostałość po supernowej w Żaglu jest rozszerzającą się powłoką gazu pochodzącą od eksplozji supernowej. Początkowo fala uderzeniowa poruszała się z prędkością milionów kilometrów na godzinę, ale gdy przedzierała się w przestrzeni kosmicznej przez gaz pomiędzy gwiazdami, została znacząco spowolniona i utworzyła dziwne mgławicowe fałdy. Mgławica Ołówek jest najjaśniejszą częścią tej olbrzymiej bańki.

Nowe zdjęcie pokazuje duże, delikatne, włókniste struktury, mniejsze, jasne węzły gazu oraz obszary rzadkiego gazu. Świetlisty wygląd mgławicy pochodzi od gęstych obszarów gazu, które zostały dotknięte falą uderzeniowa supernowej. Gdy fala uderzeniowa przemieszcza się w przestrzeni kosmicznej, przechodzi przez materię międzygwiazdową. Najpierw gaz rozgrzewa się do milionów stopni, ale potem stopniowo ochładza się i wydziela słabą poświatę, która została zarejestrowana na prezentowanym zdjęciu.

Analizują różne kolory mgławicy astronomowie byli w stanie wykonać mapę temperatury gazu. Niektóre obszary ciągle są tak gorące, że emisja jest zdominowana przez zjonizowane atomy tlenu, które świecą na niebiesko na tym zdjęciu. Inne chłodniejsze obszary są widoczne na czerwono, z powodu emisji pochodzącej od wodoru.

Mgławica Ołówek mierzy około 0,75 roku świetlnego i porusza się w ośrodku międzygwiazdowym z prędkością 650 000 kilometrów na godzinę. Co ciekawe, nawet w odległości około 800 lat świetlnych od Ziemi, oznacza to zauważalną zmianę pozycji względem gwiazd tła w trakcie ludzkiego życia. Nawet po 11 000 lat eksplozja supernowej ciągle zmienia oblicz nocnego nieba.

Źródło: ESO

Odsłony: 13988