Kometa C/2012 S1 (ISON) - nadlatuje najjaśniejsza kometa stulecia

Kometa C/2012 S1 (ISON) - nadlatuje najjaśniejsza kometa stuleciaW okresie od listopada 2013 do stycznia 2014 roku kometa C/2012 S1 (ISON) ma szanse stać się najjaśniejszą kometą od dziesięcioleci. Komety C/2012 S1 (ISON) możemy zacząć wypatrywać już na początku października 2013 roku.

Stanie się ona wtedy obiektem dostępnym obserwacjom przez lornetki. Przez cały październik kometa będzie przesuwać się na tle gwiazd konstelacji Lwa zbliżając się do Słońca. Będzie jaśnieć i to dość szybko. W ciągu tego miesiąca obiekt pojaśnieje ponad 15-krotnie. Na przełomie października i listopada kometa przejdzie do konstelacji Panny i powinna stać się obiektem dostępnym obserwacjom "gołym okiem".

Później kometa będzie szybko zbliżać się do Słońca, a jej blask błyskawicznie wzrośnie. W drugiej dekadzie listopada nie powinniśmy mieć problemów z jej obserwacjami. Kometa powinna mieć wtedy jasność około 2-3 wielkości gwiazdowych, a więc być dostępna obserwacjom "gołym okiem" nawet z miasta. Co więcej, znajdzie się wtedy tuż obok Spiki - najjaśniejszej gwiazdy z gwiazdozbioru Panny.

Wciąż dobrym czasem do obserwacji będzie okres od 20 do 25 listopada, w którym blask komety wzrośnie do wartości porównywalnych do najjaśniejszych obiektów na niebie. Zbliży się ona na sferze niebieskiej do Merkurego oraz Saturna. Swój maksymalny blask (porównywalny z jasnością Księżyca w kwadrze) kometa osiągnie 29 listopada. Niestety wtedy będzie na niebie tylko 1.3 stopnia od Słońca - będzie więc ginąć w jego blasku.

Jeśli C/2012 S1 (ISON) przeżyje tak bliskie przejście obok naszej dziennej gwiazdy, powinna stać się dostępna obserwacjom na wieczornym niebie już w okolicach 5 grudnia, wciąż świecąc jak najjaśniejsze gwiazdy na niebie.

Kometa C/2012 S1 (ISON) - nadlatuje najjaśniejsza kometa stulecia

kometa C/2012 S1 (ISON)

Z czasem kometa przejdzie do gwiazdozbioru Herkulesa, szybko oddalając się na niebie od Słońca, a jednocześnie zbliżając się do Ziemi. Przez cały grudzień C/2012 S1 (ISON) powinna być bez problemów widoczna "gołym okiem" na wieczornym niebie.

Trzeba jednak pamiętać, że komety to obiekty bardzo "kapryśne". Wiele razy zdarzały się sytuacje, że rzeczywisty blask ciała był różny od tego, co wskazywały wcześniejsze przewidywania. Bardzo trudno jest więc przewidywać jasność obiektu z ponad rocznym wyprzedzeniem. Jeszcze trudniejsze jest określenie zachowania komety po przejściu blisko Słońca, bo nie wiadomo jak takie ciało zareaguje na intensywne ogrzewanie przez naszą dzienną gwiazdę.

Źródło: PAP

Odsłony: 15344