Kwiaty Wszechświata cz.8

Kwiaty Wszechświata cz.8Jasne gromady i mgławice nocnego, ziemskiego nieba często otrzymują nazwy kwiatów czy owadów i NGC 6302, znana jako Mgławica Motyl nie jest wyjątkiem.

Centralna gwiazda tej mgławicy planetarnej jest wyjątkowo gorąca - świeci jasno w ultrafiolecie, lecz jest ukryta przed bezpośrednią obserwacją za gęstym torusem pyłu. To niesamowicie szczegółowe zbliżenie mgławicy umierającej gwiazdy zostało zarejestrowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, wkrótce po jego modernizacji w 2009 roku. Przecinając jasne zagłębienie zjonizowanego gazu pyłowego, torus otaczający centralną gwiazdę znajduje się w pobliżu centrum tego poglądu, prawie krawędzią do granicy widzenia. W gorącym kosmicznym pyłowym całunie gwiazdy został wykryty wodór cząsteczkowy.
NGC 6302 leży około 4000 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Skorpiona.


Na podstawie Astronomy Picture of the Day. Zdjęcie w pełnym wymiarze jest tutaj.

Aby zdać sobie sprawę, jakim dobrodziejstwem dla astronomów jest Kosmiczny Teleskop Hubble'a (średnica lustra 2,4 m), warto spojrzeć na zdjęcie tej mgławicy wykonane przez teleskop w Chile (średnica lustra 8,2 m):

Kwiaty Wszechświata cz.8

Rusałka admirał

Gatunek motyla z rodziny rusałkowatych, obejmujący zasięgiem występowania Palearktykę oraz Amerykę Północną. Jeden z najpiękniejszych motyli występujących w Polsce. Rusałkę admirała obserwujemy od maja do października. Preferuje otwarte przestrzenie np. ogrody, sady, brzegi lasów i parki. Spotykamy go najczęściej na przejrzałych owocach opadłych z drzew, na kwitnących drzewach i innych kwiatach.

Autor: Tadeusz Solecki

Odsłony: 13611