Coraz więcej Orionidów na niebie...

Coraz więcej Orionidów na niebie...Już od ponad dwóch tygodni możemy obserwować na niebie Orionidy. Są to szybkie, białe meteory ze śladami związane z kometą 1P/Halley'a, powracającą w okolice Ziemi co około 75 lat. Jest to jeden z najciekawszych rojów meteorów na naszym niebie.

Meteory te łatwo jest zaobserwować w drugiej połowie nocy, gdy nad horyzontem znajduje się już gwiazdozbiór Oriona. Radiant meteorów leży na granicy gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt. Właśnie stamtąd zdają się sypać gwiazdopodobne iskierki. Na samym początku i końcu okresu aktywności możemy liczyć na pojedyncze zjawiska. Orionidy mają jednak bardzo szerokie maksimum przez co, od 19 do 24 października będzie można obserwować nawet kilkanaście meteorów na każdą godzinę obserwacji. Samo maksimum aktywności roju występuje zwykle w okolicach 21-22 października i wtedy w ciągu godziny może się pojawić od 20 do 40 meteorów.

Meteory widoczne są na niebie w postaci świetlistej smugi widocznej zazwyczaj od ułamka do kilku sekund. W porównaniu z meteorami z innych rojów Orionidy wyróżniają się sporą prędkością widzianą na niebie (tzw. prędkością kątową).

Samo maksimum aktywności roju występuje zwykle w okolicach 21-22 października i wtedy w ciągu godziny może się pojawić od 20 do 50 meteorów. Orionidy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy. Wtedy bowiem radiant roju znajduje się wysoko nad horyzontem. Tak więc największej liczby spadających gwiazd powinniśmy w Polsce oczekiwać w godzinach 2-5 nad ranem.

W tym roku warunki do obserwacji maksimum roju są bardzo dobre. Nów Księżyca wypada 15 października, a pierwsza kwadra 22 października. Oznacza to, że w drugiej połowie nocy, kiedy najlepiej obserwować Orionidy, Księżyc będzie już pod horyzontem i zupełnie nie będzie przeszkadzał w obserwacjach.

Odsłony: 13649