Księżyc obok Aldebarana i Jowisza

Księżyc obok Aldebarana i JowiszaW nocy z 1 na 2 listopada Księżyc zbliży się najpierw do Aldebarana, a potem do jasnego Jowisza. Do pierwszej koniunkcji dojdzie 1 listopada o godzinie 15.59 naszego czasu, kiedy to Srebrny Glob, będący dzień po pełni, znajdzie się 4 stopnie od Aldebarana - najjaśniejszej gwiazdy z konstelacji Byka.

Ponieważ o tej porze w Polsce jest jeszcze jasno, obserwacje należy rozpocząć w późnych godzinach wieczornych. Wtedy to zrobi się ciemno i oba ciała wzniosą się dostatecznie wysoko nad horyzont. Około godziny 20 naszego czasu znajdziemy je 20 stopni nad wschodnim horyzontem.

Tej samej nocy będziemy mogli podziwiać drugie, ciekawsze spotkanie, w którym Księżyc spotka się Jowiszem znacznie jaśniejszym od Aldebarana. Spotkanie to będzie bardzo bliskie, bo dystans dzielący oba ciała będzie wynosił mniej niż 1 stopień. Również godzina spotkania jest bardzo korzystna dla obserwatorów w Polsce ponieważ do maksymalnego zbliżenia dojdzie o godzinie 2.18 naszego czasu.

Księżyc obok Aldebarana i Jowisza

O tej porze panuje w Polsce noc i, co więcej, Księżyc oraz Jowisz właśnie wtedy górują świecąc na wysokości prawie 60 stopni nad południowym horyzontem. Jeśli więc pogoda pozwoli, warunki do obserwacji będą świetne.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Odsłony: 13341