Maksimum Leonidów 2012

Maksimum Leonidów 2012W sobotę czeka nas niezwykłe zjawisko związane z deszczem meteorów z roju Leonidów. 17 listopada 2012 zostało przewidziane tegoroczne maksimum. Leonidy można obserwować każdego roku w dniach 6-30 listopada, a więc śmiało możemy zaliczyć je do najciekawszego zjawiska jesiennego nieba.

W tym roku główne maksimum jest spodziewane 17 listopada w okolicach godziny 10:30 naszego czasu, a więc w momencie niekorzystnym dla obserwatorów w Polsce, bo wypadającym w środku dnia. Warto więc wyjść na obserwacje w najbardziej interesującym okresie, czyli od 16 do 20 listopada.

Meteorów z tego roju musimy szukać na północno-wschodnim horyzoncie. Radiant (miejsce, z którego rozbiegają się meteory) znajduje się w pobliżu gwiazdy poczwórnej Gamma Leonis w gwiazdozbiorze Lwa. Są to bardzo szybkie meteory. Drobiny komety 55P/Tempel-Tuttle zderzają się z Ziemią prawie czołowo, przez co ich prędkość w Ziemskiej atmosferze sięga rekordowej wartości 72 km/s

Leonidy w Polsce najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy. O północy radiant roju znajduje się bowiem 20 stopni nad horyzontem i dopiero wtedy można myśleć o rozpoczęciu obserwacji.

 

 

Odsłony: 3033