Cassini Giovanni

Cassini Giovanni - ur. 8.06.1625r. w Perinaldo koło Nicei, wówczas we Włoszech, a obecnie we Francji. Wczesne nauki otrzymał w Vallebone i Genui we Włoszech, gdzie objawił szczególny talent do astronomii i matematyki. W 1644 roku został asystentem w obserwatorium w Panzonie, niedaleko Bolonii. 6 lat później został profesorem astronomii uniwersytetu w Bolonii.
Jego imię na stałe związane jest z jego największym odkryciem – główną przerwą w pierścieniach Saturna (1675).

Zasugerował również poprawne wyjaśnienie, że pierścienie składają się z wielu drobnych satelitów. Cassini odkrył 4 księżyce Saturna i spędził 15 lat na obserwacjach Io, Europy, Ganimedesa i Kallisto – czterech galileuszowych księżyców Jowisza. Dokonał pomiaru odległości Marsa od Ziemi, co oznaczało również, że w dalszej kolejności można już obliczyć pozostałe odległości w Układzie Słonecznym.
W 1669 roku po wyborze do Academie Royale des Sciences (Królewskiej Akademii Nauk) został zaproszony do Paryża przez króla Francji Ludwika XIV. Został pierwszym kierownikiem obserwatorium paryskiego (pracował w nim aż do śmierci). Przyjął obywatelstwo francuskie i nigdy nie wrócił już do Włoch. Zmarł 14.09.1712 w Paryżu.

Odsłony: 4326
Kategoria: