Kometa 8P/Tuttle

Kometę 8P/Tuttle odkrył amerykański astronom Horace Parnell Tuttle 5 stycznia 1858 roku. Jednakże przed ustaleniem periodyczności tej komety odkrył ją już 9 stycznia 1790 roku Pierre Mechain. Podczas późniejszych jej powrotów w pobliże Słońca nie skojarzono jednak, iż chodzi o to samo ciało niebieskie. Stąd zasadniczo ma ona dwóch odkrywców, ale nazwa jej pochodzi od drugiego. Orbita komety ma kształt elipsy. Jej peryhelium znajduje się w odległości 1,02 j.a., aphelium zaś 10,37 j.a. od Słońca.

Jest to stosunkowo mało aktywna kometa o krótkim czasie obiegu, zaliczana do rodziny Saturna. Jej jądro ma wielkość ok. 15,6 km. Osiąga zazwyczaj względną jasność 7-8m choć w 1980 roku świeciła 6,5m. 8P/Tuttle jest źródłem roju meteorów zwanego Ursydami.
Kometa 8P/Tuttle wraca do Słońca co około 13.5 roku. Podczas poprzedniego powrotu warunki nie pozwoliły na jej obserwację. Ten powrót w 2007 roku był wyjątkowo korzystny, dzięki czemu kometa stała się nawet widoczna gołym okiem.

Kometa 8P/Tuttle

Kometa 8P/Tuttle

W nocy z 30 na 31 grudnia 2007 kometa 8P/Tuttle widoczna była na tle galaktyki spiralnej M33 w gwiazdozbiorze Trójkąta, przy czym obydwa obiekty miały praktycznie tę samą jasność, stanowiąc bardzo ciekawą i rzadko spotykaną konfigurację.

Pierwsze wizualne obserwacje pojawiły się już w październiku 2007, kiedy to kometa miała jasność 12-14 mag. Obiekt znajdował się wtedy blisko gwiazdy polarnej. W kolejnych tygodniach jej położenie praktycznie się nie zmieniało. Od początku grudnia kometa szybko jaśniała wędrując na niebie w kierunku południowym. Kometa przejdzie przez konstelacje Cefeusza, Kasjopei i Andromedy.

Na początku stycznia 2008 podczas maksymalnego zbliżenia do Ziemi (na odległość 0.25 AU) będzie znajdować się w gwiazdozbiorze Ryb i powinna mieć wtedy jasność rzędu 5-6 mag. Potem jej jasność będzie się utrzymywać na tym poziomie, jednak kometa będzie się poruszać szybko w kierunku południowym i około 20 stycznia przestanie być widoczna z Polski.

Odsłony: 5260