Kosmiczny pokaz mody

Od momentu pierwszego lotu Alana Sheparda w 1961 roku, jednym z elementów pomagającym w pracy astronautom NASA, a jednocześnie zapewniających im bezpieczeństwo był kosmiczny skafander.
Począwszy od lśniącego srebrnego kombinezonu z programu Merkury a skończywszy na pomarańczowym "kombinezonie dyni" ubrania te służyły załogom wahadłowców ochraniając ich podczas kosmicznych wypraw.

Nowy model, niedawno ujawniony przez NASA, będzie służył astronautom w trakcie kolejnego lotu na Księżyc nowym statkiem kosmicznym Orion, planowanego na 2020 rok a także podczas podróży na Marsa.

Gordon Cooper, jeden z astronautów wybranych w 1959 roku do zespołu nazwanego przez Amerykanów „Merkury seven” lub „orginal seven”. Pozuje on w kombinezonie Mercury (od nazwy serii siedmiu amerykańskich statków załogowych). Była to zmodyfikowana wersja skafandrów noszonych przez pilotów US Navy. Wewnętrzna warstwa była nylonowa, zewnętrzna dodatkowo pokryta aluminium.

Kosmiczny pokaz mody


John Glenn w 1962 roku został pierwszym amerykańskim astronautą, który wykonał lot orbitalny na pokładzie statku kosmicznego Mercury 6. Jest on jedynym astronautą, który latał zarówno w skafandrze Mercury, jak i w tych używanych na wahadłowcach.

Kosmiczny pokaz mody


Neil Armstrong to pierwszy człowiek, który stanął na powierzchni Księżyca, w treningowym skafandrze Gemini G-2C. W odróżnieniu od kombinezonu Mercury, Gemini był giętki, elastyczny i umożliwiał w miarę swobodne poruszanie się.

Kosmiczny pokaz mody


Gus Grissom (z lewej) i John Young, astronauci z pierwszego lotu programu Gemini w 1965 roku. Na zdjęciu pozują w kombinezonach podłączonych do przenośnych klimatyzatorów.

Kosmiczny pokaz mody


Ed White to pierwszy Amerykanin, który w 1965 roku wyszedł na kosmiczny spacer. Opuszczając kapsułę statku Gemini IV, połączony był z nią za pomocą specjalnej pępowiny.

Kosmiczny pokaz mody


Inżynier Bill Peterson dopasowuje kombinezon używany w trakcie misji Apollo w 1968 roku, sprawdzając specjalną uprząż umożliwiającą kosmiczny spacer. Modelem jest Bob Smyth. Skafandry wykorzystywane w misji Apollo  musiały być przygotowane pod kątem spaceru po Księżycu. Musiały chronić przed ekstremalną temperaturą oraz umożliwiać schylanie się i zbieranie księżycowych skał.

Kosmiczny pokaz mody


Alan Shepard był pierwszym amerykańskim astronautą i jednym z "siedmiu wspaniałych" wybranych do programu Mercury. Dowódca Apollo 14 w 1971 roku, podczas testów przed lotem na Księżyc.

Kosmiczny pokaz mody


Edwin (Buzz) Aldrin brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu 24 lipca 1969 roku. Jest to jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii ludzkości. W przyłbicy hełmu Aldrina widać odbijającą się sylwetkę Armstronga, autora zdjęcia.

Kosmiczny pokaz mody


W kwietniu 1981 roku, podczas pierwszego doświadczalnego lotu wahadłowca Columbia i pierwszego w historii lotu statku kosmicznego wielokrotnego użytku, astronauci John W. Young i Robert L. Crippen nosili kombinezony ułatwiające ewakuację.

Kosmiczny pokaz mody


Zdjęcie przedstawia "kombinezon dynię" używany przez załogę wahadłowców podczas startu i lądowania. Kombinezon zwany tak ze względu na swój kolor ma w przypadku ewentualnego wodowania, ułatwić ekipie ratunkowej zlokalizowanie astronautów. Kask zawiera system komunikacyjny, a skafander wyposażony jest w spadochron, tratwę i kamizelkę ratunkową oraz kolektor tlenu. Kask i rękawice są połączone ze skafandrem.

Kosmiczny pokaz mody


Bruce McCandless był pierwszym astronautą, który  w 1984 roku odbył swobodny lot w przestrzeni kosmicznej, dzięki przymocowanemu do skafandra odrzutowemu napędowi, zwanemu Załogową Jednostką Manewrową (MMU). MMU nie są już używane.

Kosmiczny pokaz mody


Artystyczna koncepcja przedstawiająca futurystyczny, najnowszy projekt skafandrów. Pomarańczowy służyć będzie do startu i lądowania a biały do spacerów kosmicznych. NASA planuje powrócić na Księżyc ok. 2020 roku.

Kosmiczny pokaz mody


Dr. Dean Eppler testuje prototyp kombinezonu MK III. Jego zalety to: lekkość, zapewnienie astronautom większej mobilności. Umożliwiają one także wymianę poszczególnych części, tak aby dopasować kombinezon do wykonywanej czynności – startu, lądowania lub spaceru po powierzchni Księżyca.

Kosmiczny pokaz mody

 

Kosmiczny pokaz mody

 

Kosmiczny pokaz mody



Źródło: NASA
Opracowanie tekstu: Agnieszka Jeżowska

Odsłony: 8340