Zanieczyszczenie światłem

Kto doświadczył w życiu cudu obserwacji pięknego, nocnego nieba ten wie, że wszechświat ma nam bardzo wiele do zaoferowania. Jednakże, mniej więcej w następnej dekadzie piękno nocnego nieba może z czasem zacząć zanikać. Jaki jest tego powód ? Otóż, zanieczyszczenie światłem, tak jak zanieczyszczenie powietrza, zaczyna dominować na naszym nocnym niebie.

Co oznacza termin zanieczyszczenie światłem? Zanieczyszczenie światłem jest zbędnym światłem wyemitowanym przez sztuczne, ludzkie obiekty. Jest to emisja światła, która przeszkadza w nocnym żerowaniu zwierzętom, a także w obserwacjach astronomicznych, gdyż jaśniejące ziemskie obiekty wpływają na piękno nocnego nieba. Populacja ludzka kontynuuje swój wzrost liczbowy budując coraz więcej miast, a przez to używając coraz więcej świateł. Pewnego dnia, może się okazać, że będziemy zdolni zobaczyć tylko Syriusza, Wenus i Jowisza oraz kilka innych najjaśniejszych obiektów na niebie. Rozrost miast jest kontynuowany w tempie wykładniczym, więc pewnego dnia sami sobie zamkniemy oczy na cud wszechświata. Łuna nocna pochodząca od miasta wielkości 1 miliona mieszkańców powoduje, że nocne niebo jest 100 % jaśniejsze od prawdziwie ciemnego nieboskłonu w promieniu mniej więcej 40 km od centrum miasta. Co można zatem zrobić, aby pomóc załagodzić skutki tego problemu ? Systematycznie wzrasta świadomość niebezpieczeństw związanych z zanieczyszczeniem powietrza, gleby oraz zanieczyszczenia światłem gwiaździstego nieba. Przykładem aktywnej walki z problemem mogą być akcje ochrony ciemnego nieba nagłaśniające problem, np.: organizowanie w USA akcji pod nazwą Tydzień Ciemnego Nieba. Nie bez znaczenia jest także przyszłość w dziedzinie architektury fasadowej, chodzi o sposób projektowania lamp oświetlających ulice i domy. Lampy powinny być umieszczane w oprawach kierujących strumień światła w dół. Wtedy emitują mniej światła do atmosfery, nie pozwalają uciekać światłu ku niebu. Dobrym rozwiązaniem stosowanym już szeroko w nowoczesnych domach są lampy oświetleniowe na czujniki, samogaszące się po kilkudziesięciu sekundach. Co ważne rozwiązanie to jest oszczędne z punktu widzenia właściciela posesji, więc przyszłość rysuje się pomyślnie. Mając nadzieję na wzrost zainteresowania ochroną ciemnego nieba zacytujmy słowa pomysłodawczyni akcji Tydzień Ciemnego Nieba, Jennifer Barlow: "wszechświat jest widokiem na naszą przeszłość i przyszłość. Poprzez Tydzień Ciemnego Nieba chcemy pomóc w ochronie tego skarbu".

Tłumaczenie i opracowanie tekstu Agnieszka Zawada na podstawie materiałów: 1. Jennifer Barlow. Publikacja High School Virginia (USA) 2003. 2. Aneta Augustyn. Tenor w gwiazdach. Gazeta Wyborcza 05.07.2002. Informator wrocławskiego osiedla Huby.

Odsłony: 9057