Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) - II

Marzenia wielu pokoleń ludzi o zamieszkaniu w kosmosie spełniają się za naszego życia. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (skrót ISS z ang. International Space Station) to pierwsza stacja kosmiczna wybudowana przy współudziale finansowym i naukowym wielu krajów. Budowa stacji rozpoczęła się 20 listopada 1998 roku. Stany Zjednoczone, Europejska Agencja Kosmiczna, Rosja, Japonia, Kanada i Brazylia doszły do porozumienia i rozpoczęły największe przedsięwzięcie w historii eksploracji i poznawania kosmosu.

Pierwszy moduł stacji o nazwie Zarya umieściła na orbicie rosyjska rakieta Proton. Następnie amerykański prom kosmiczny Endeavour z modułem Unity połączył się na orbicie z Zaryą i w taki sposób powstał zalążek stacji kosmicznej.
Historyczny moment w dziejach ludzkości zauważyło tylko kilka zagranicznych stacji telewizyjnych.

Zalążek międzynarodowej stacji kosmicznej w roku 1998

Zalążek międzynarodowej stacji kosmicznej w roku 1998

W czerwcu 1999 roku prom kosmiczny Discovery dostarczył niezbędne narzędzia i cały sprzęt potrzebny w przyszłości na stacji. Kolejne misje wahadłowców oraz rosyjskich rakiet dostarczały w następnych latach na stacje kolejne porcje części, przeprowadzały drobne naprawy i przygotowywały konstrukcję na przyjęcie kolejnego modułu o nazwie Zviezda. Po ostatecznym przyłączeniu Zviezdy, podłączeniu wszystkich urządzeń, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz stacji, uruchomiono komputery i systemy podtrzymywania życia, aby przetestować je przed zamieszkaniem na stacji astronautów na stałe.

W listopadzie 2000 roku miała miejsce historyczna misja (STS-92). Start promu Discovery był już setnym startem promów kosmicznych w dwudziestoletniej historii wypraw. Dodatkowo była to przełomowa misja przegotowująca zamieszkanie ludzi na ISS. Zainstalowano między innymi gniazdo cumownicze oraz antenę nadawczo-odbiorczą mającą ułatwić i poprawić jakość komunikacji stacji z ziemią. Po tym zabiegu stacja wyglądała całkiem okazale i była już ostatecznie gotowa na przyjęcie pierwszej stałej załogi.

W kilka dni po tym jak Discovery wrócił na Ziemie, do startu przygotowywała się już rosyjska rakieta Soyuz. Wystartowała 31 października 2000 z Kazachstanu z trzema astronautami na pokładzie. Sergiej Krikalew, Juri Gridzenko oraz William Shepard dotarli do stacji 2 listopada i stali się pierwszą załogą na stałe zamieszkującą Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Pierwsza załoga ludzi mieszkająca na stałe na ISS

Pierwsza załoga ludzi mieszkająca na stałe na ISS


ISS docelowo składać się będzie z 16 modułów, chociaż dzisiaj (tj. w marcu 2008 – AZ) składa się tylko z 7 głównych modułów. Od obecnego roku na stacji stale ma przebywać 6 osób. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów zajmują się amerykańskie wahadłowce oraz rosyjskie statki kosmiczne. Można uznać, że ISS to pierwsza ludzka kolonia w kosmosie.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS


Dla amatorów obserwacji nocnego nieba podaję informację, że ISS można dojrzeć gołym okiem jako bardzo jasny punkt, oczywiście wtedy, gdy akurat przelatuje na Polską. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), zazwyczaj 350 -1400 km nad powierzchnią Ziemi. Przez lornetkę można zauważyć nawet lekkie zarysy stacji. Informację o tym po jakim torze orbitalnym krąży ISS można uzyskać na stronie: www.heavens-above.com
Wpisujesz tam Czytelniku swoje współrzędne geograficzne lub wybierasz z bazy danych Polskę i Twoją miejscowość. Następnie możesz odczytać przewidywane przeloty stacji ISS nad Twoim miejscem zamieszkania. Podane są dokładne momenty przelotu, jasność stacji, kierunek, w który należy patrzeć oraz wysokość nad horyzontem.

Odsłony: 21885