Przejście Wenus 2012

Przejście Wenus 20126 czerwca będziemy mieli okazję podziwiać ostatni raz w naszym stuleciu niezwykle rzadkie zjawisko, jakim jest przejście Wenus przed tarczą słoneczną. Odbywają się one raz na kilka lub kilkadziesiąt lat.

8 czerwca 2004 roku dziesiątki tysięcy obserwatorów śledziło niezwykle spektakularne i piękne przejście Wenus przed tarczą Słońca. 6 czerwca 2012 roku będziemy mogli ponownie obserwować przejście Wenus na tle tarczy Słońca. Niestety, po raz ostatni w tym stuleciu. Następne przejście nastąpi dopiero 11 grudnia 2117 roku! Jest to więc dla nas ostatnia szansa na zobaczenie przejścia w naszym życiu.

Tegoroczne przejście Wenus na tle tarczy Słońca rozpocznie się już 5 czerwca o godzinie 22:28 czasu uniwersalnego. Niestety, zjawisko nie będzie widoczne u nas w całości, gdyż jego początek rozpocznie się pod horyzontem, około godz. 0:10, a koniec tuż przed 7:00 rano. Dlatego nie będziemy mogli zaobserwować obu pierwszych kontaktów, czyli zetknięcia się krawędzi tarczy Wenus i wschodniej krawędzi tarczy Słońca na zewnątrz i wewnątrz tarczy słonecznej ani pierwszej części przejścia. W Polsce przez około 2 godziny będzie jednak widoczna końcowa faza przejścia Wenus, w tym czasie planeta przesunie się na tle Słońca o aż około 1/3 jego średnicy. Obserwatorzy bez trudu będą mogli zobaczyć ruch Wenus na tle Słońca. Całe zjawisko będzie widoczne dla mieszkańców półkuli wschodniej.
Czekamy zatem cierpliwie licząc na ładne, bezchmurne niebo...

Odsłony: 13200