Zagadkowe węzły kometarne w Mgławicy Ślimak - astronomiczne zdjęcie dnia

Zagadkowe węzły kometarne w Mgławicy Ślimak - astronomiczne zdjęcie dniaAstronomowie od dawna zastanawiają się w jaki sposób powstają w mgławicach planetarnych niezwykłe węzły gazu i pyłu. Zarówno te jak i zaobserwowane w Mgławicy Pierścień, Mgławicy Hantle i Mgławicy Eskimos węzły były niespodziewane, a ich pochodzenie nadal nie jest jasne.

Poniższe fascynujące zdjęcie Mgławicy Ślimak wykonane zostało przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. W sposób niezwykle szczegółowy ukazuje ono wszystkie detale jej tajemniczych, gazowych węzłów. Mają one masy zbliżone do Ziemi, lecz ich promienie to zazwyczaj kilka promieni orbity Plutona. Jedna z hipotez dotyczących fragmentacji oraz ewolucji węzłów zakłada wyciąganie gazu przez mniej gęsty, lecz bardzo energetyczny wiatr gwiazdowy od centralnej, ewoluującej gwiazdy.

 

Zagadkowe węzły kometarne w Mgławicy Ślimak - astronomiczne zdjęcie dnia

Źródło: C. R. O'Dell and K. Handron (Rice University), NASA

Mgławica Ślimak (ang. Helix Nebula) jest leżącą najbliżej nas mgławicą planetarną, utworzoną pod koniec życia gwiazdy podobnej do Słońca. Znana jest także jako NGC 7293. Mgławica ta leży w odległości około 700 lat świetlnych w kierunku gwiazdozbioru Wodnika (Aquarius) i ma średnice 2,5 lat świetlnych.

Jej kosmiczne piękno nie potrwa jednak zbyt długo. Za około 10 000 lat, jej błyszczące chmury z pyłu opadną, zostawiając białego karła i okrążające go komety w pustej przestrzeni.

Odsłony: 12867
Kategoria: