Czym kierować się przy wyborze okularu?

Nawet najlepszy teleskop musi być zaopatrzony w dobry okular, który powiększa obraz i w dużej mierze odpowiada za wrażenia wizualne. Jednak nie powiększenie jest tu najważniejsze...
Okular charakteryzują dwie podstawowe cechy: ogniskowa i konstrukcja optyczna. Ogniskowa decyduje o zakresie zastosowań okularu (krótkoogniskowe - obserwacja planet i Księżyca, długoogniskowe - mgławice). Konstrukcja optyczna to - jakość obrazu (ostrość, jasność, stopień korekcji aberracji, odsunięcie źrenicy, pole widzenia). O komforcie obserwacji decydują przede wszystkim pole widzenia i odsunięcie źrenicy wyjściowej. Gorsze okulary mają na ogół słabo odsuniętą źrenicę i często wymagają "przylepiania" oka do soczewki, aby można było ogarnąć całe pole widzenia.



Zakup okularu często sprowadza się do kompromisu, między naszymi możliwościami finansowymi, a jakością towaru, czyli w przypadku okularów, jakością otrzymywanych przez nie obrazów.
Cena, często bywa najważniejszym parametrem technicznym przy zakupie okularów, jednak należy się nad tym głęboko zastanowić !!!

Kiedy wybieramy okular, warto kupić ten o najlepszej jakości optyki na jaką oczywiście nas stać. Koniecznie achromatyczny i z powłoką przeciwodblaskową która podnosi sprawność i kontrast. Warto dodać, że jeśli ktoś kupuje teleskop i nie chcąc wydawać pieniędzy od razu na wszystko, może kupić tubę optyczną lub teleskop ze statywem, a potem dopiero potrzebne okulary.

Odsłony: 7691