Bessel Friedrich

Bessel Friedrich - urodził się 22 lipca 1784 roku w Minden w Niemczech. W wieku 18 lat rozpoczął pracę jako terminator urzędniczy w towarzystwie eksportowym. W wolnym czasie studiował matematykę i astronomię. W 1804 roku napisał pracę na temat komety Halleya, którą wysłał do astronoma Heinricha Olbersa. Ten doprowadził do jej opublikowania i znalazł Besselowi stanowisko asystenta w obserwatorium w Lilienthal w Niemczech.

Cztery lata później rząd pruski wyznaczył Bessela do wybudowania pierwszego dużego niemieckiego obserwatorium w Królewcu, którego następnie został kierownikiem. I był nim aż do śmierci.
W 1838 roku stwierdziwszy że gwiazda 61 Cygni wydaje się poruszać w ciągu roku po elipsie wykazał, że jest to spowodowane ruchem Ziemi wokół Słońca. Badając ten pozorny ruch gwiazdy, zwany przesunięciem paralaktycznym, Bessel opracował metodę, która odtąd jest używana do pomiarów odległości bliższych gwiazd. W ten sposób stał się pierwszym człowiekiem, który zmierzył odległość do gwiazdy innej niż Słońce. Przeprowadził pomiary odległości do ponad 50 000 gwiazd. 2 lata później Bessel zwrócił uwagę na nieregularności w orbicie Urana, co według niego było spowodowane przez nieznaną planetę. Bessel zmarł 17 marca 1846 roku. „Nieznaną planetę”, Neptuna, odkrył 23 września tego roku J.C. Galle z obserwatorium w Berlinie.

 

Odsłony: 3279
Kategoria: