Galileusz

Galileusz - urodził się 15 lutego 1564 r. w Pizie we Włoszech. Otrzymawszy wstępne nauki w klasztorze, zapisał się jako student medycyny na uniwersytet w Pizie, gdzie później został profesorem matematyki. W 1592 roku zmienił miejsce pracy na uniwersytet w Padwie, gdzie pracował nad teorią ruchu. Ostatecznie sformułował prawo ruchu ze stałym przyspieszeniem i prawo spadku po paraboli.

Kiedy w gwiazdozbiorze Wężownika pojawiła się nowa, jasna gwiazda Galileusz wykazał, że jest ona bardziej oddalona od Ziemi niż planety, a to potwierdzało teorię duńskiego astronoma Tychona Brahe, że także poza obszarem planet w kosmosie dokonują się zmiany. W 1609 roku sam wykonał teleskop soczewkowy i używał go do obserwacji nocnego nieba. Rok później ogłosił swoje obserwacje w książce „Sidereus nuntius” („Gwiezdny posłaniec”).

Odkrył 4 księżyce Jowisza i nazwał je Gwiazdami Mecydejskimi w nadziei, że wielki książę Toskanii Cosimo de Medici wspomoże go finansowo. Galileusz został jego naczelnym matematykiem i filozofem. Obecnie, na pamiątkę ich odkrywcy, księżyce te są nazywane księżycami galileuszowymi. W 1632 roku opublikował „Dialog o dwóch najważniejszych układach świata – ptolemeuszowym i kopernikowym” (wydanie polskie – 1953), w którym bronił kopernikańskiego opisu Wszechświata. (Kopernik umieszczał Słońce, a nie Ziemię w środku Układu Słonecznego uważając, że Ziemia okrąża Słońce i dlatego nie leży w środku Wszechświata). Astronomiczne odkrycia upewniły Galileusza, że jest to właściwy obraz Wszechświata, nawet gdy formalnie Kościół zakazał mu popierać taki punkt widzenia. Zabroniono sprzedaży jego książki, a on sam został przesłuchany przez inkwizycję, kościelny urząd do spraw ochrony czystości wiary, i zmuszony do odrzucenia swych poglądów. Chociaż początkowo został skazany na dożywotnie więzienie, jego kara uległa zmianie. Pozostałe lata życia spędził w areszcie domowym, w swoim domu w Arcetri na przedmieściach Florencji we Włoszech. W 1637 roku na kilka miesięcy przed całkowitym oślepnięciem dokonał swego ostatniego odkrycia astronomicznego, libracji Księżyca (niewielkiego kołysania się jego osi obrotu). Zmarł 8 stycznia 1642 roku. 31 grudnia 1992 roku papież Jan Paweł II zniósł wyrok inkwizycji nałożony na Galileusza, a w 1993 roku Kościół katolicki ostatecznie uznał jego naukę.

 

Odsłony: 7071
Kategoria: