Przelot komety C/2011 L4 (PanSTARRS) nad Europą

Przelot komety C/2011 L4 (PanSTARRS) nad Europą13 marca na naszym niebie pojawi się kometa C/2011 L4 (PanSTARRS). Będzie ją można jednak zobaczyć z powierzchni Ziemi tylko przy bezchmurnym niebie. Dlatego też dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą przegapić tego widowiska jest… wykupienie biletu na samolot ;)

C/2011 L4 (PanSTARRS) odkryto w czerwcu 2011 roku. Do Ziemi najbardziej zbliży się ona 10 marca 2013 roku. Jednak z Polski widoczna będzie dopiero od 13 marca aż do końca miesiąca.

Blask komety powinien wynosić wtedy około 4-5 wielkości gwiazdowych - są więc szanse, że będzie można ją dojrzeć gołym okiem. Obiekt pojawi się na zachodzie tuż nad horyzontem, a następnie będzie poruszał się w kierunku konstelacji Andromedy. C/2011 L4 (PanSTARRS) dojrzeć będzie można po zmroku.

Niezwykły lot

Niestety, obserwacje z ziemi będą możliwe tylko przy bezchmurnym niebie. Tymczasem zgodnie z prognozą długoterminową właśnie od 13 marca nad naszym krajem mogą pojawić się chmury. Niemieckie biuro podróży Eclipse Reisen z Bonn znalazło jednak rozwiązanie tego problemu. Zleciło firmie Air Berlin zorganizowanie specjalnego lotu z okazji pojawienia się komety nad Europą. Fani astronomii będą mogli 16 marca wzlecieć Boeingiem 737-700 na wysokość 11 km nad ziemią.

"Jest to wysokość powyżej chmur. Powietrze jest tam rzadsze, bardziej przejrzyste i czyste. To umożliwi lepszą obserwację komety" - powiedział Karsten von dem Hagen z firmy Air Berlin. Samolot wystartuje z lotniska Kolonia/Bonn o godzinie 19:25, po czym zatoczy koło w powietrzu i wyląduje w tym samym porcie o godzinie 21:25.


Miejsce przy oknie

Bilety na ten niezwykły lot kosztują od 359 do 539 euro w zależności od tego, w którym rzędzie pasażer wykupuje miejsce. W cenie firma gwarantuje m.in.: umycie okna przed odlotem i kolację przed wejściem na pokład, a podczas lotu przekąski i napoje. Dodatkowo każdy może zabrać ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego (po 8 kg każda). Na stronie biura Eclipse Reisen zamieszczono również informację, że na pokładzie na pasażerów będzie czekała niespodzianka – organizator nie zdradził jednak szczegółów. Biuro podróży wynajęło też astronoma, który w czasie lotu będzie opowiadał o komecie C/2011 L4 (PanSTARRS).

Podstawowa oferta przewoźnika obejmuje tylko 88 biletów, choć w samolocie są aż 144 miejsca. Dzięki temu każdy pasażer będzie mógł siedzieć przy oknie i podziwiać astronomiczne widowisko. Dodatkowo można dokupić po obniżonej cenie miejsca sąsiadujące z wcześniej zarezerwowanym.

Źródło: odkrywcy.pl

Odsłony: 3088