Kometa Lovejoy (C/2007 E2) powoli znika z naszego nieba

Kometa Lovejoy (C/2007 E2) powoli znika z naszego niebaKometa ta została odkryta 15 marca 2007 roku przez Australijczyka Terry'ego Lovejoya. Jest ona pierwszym ciałem tego typu odkrytym przy pomocy amatorskiego aparatu cyfrowego (Canona 350D z zamontowanym obiektywem o ogniskowej 200 mm).

Terry Lovejoy prowadził poszukiwania komet od ponad dwóch lat, kiedy to na jednej z sesji fotograficznych zauważył zielonkawy obiekt w gwiazdozbiorze Indianina. Powtarzał się on na 16 zdjęciach o czasach naświetlania po 90 sekund każde. Odkrycie zostało potwierdzone 16 marca 2007 przez Johna Drummonda z obserwatorium Nowozelandzkiego. Obserwacje pozwoliły zmierzyć jasność (ok. 9,5m) i wymiary obserwowane komety (2,6') oraz ustalić niektóre elementy jej orbity.

Kometa porusza się po parabolicznej krzywej prawie prostopadłej do płaszczyzny ekliptyki. Choć Lovejoy oddala się już od Słońca znajdując się obecnie 1.2 j.a. od niego, wciąż przybliża się do Ziemi. C/2007 E2 przeszła najbliżej Słońca 27 marca

Pod koniec kwietnia i na początku maja kometa przejdzie tuż obok charakterystycznego gwiazdozbioru Lutni. Świecąc wtedy z jasnością około 8.5 mag (7 razy słabiej niż najsłabsze gwiazdy widoczne gołym okiem) będzie obiektem dostępnym przez lornetkę. Na jej obserwacje należy wybrać się w drugiej połowie nocy lub nad ranem. Wtedy obiekt świecił będzie już wysoko nad horyzontem. Z obserwacjami warto też pośpieszyć się, bo blask komety powoli słabnie, a warunki do obserwacji pogarszają się, ze względu na Księżyc zbliżający się do pełni, która wystąpi 2 maja.

efemerydy komety: http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemerides/Comets/2007E2.html

Odsłony: 2824