Stare komety w nowym roku

Stare komety w nowym roku - AstronomiaMimo, iż weszliśmy już w 2008 rok, na niebie nadal królują nam komety z roku poprzedniego: 8P/Tuttle i Kometa Holmes. Kometa 8P/Tuttle przez najbliższe dwa tygodnie będzie zachwycała nas swoim widokiem. Pierwszy raz od 1994 roku będziemy mieli okazję obserwować ją lornetką lub niewielkim teleskopem.

Kometa 8P/Tuttle wraca do Słońca co około 13.5 roku. Podczas poprzedniego powrotu warunki nie pozwoliły na jej obserwację. Ten powrót jest wyjątkowo korzystny, dzięki czemu kometa może stać się nawet widoczna gołym okiem. W nocy z 30 na 31 grudnia nastąpiło oczekiwane przez wielu astrofotografów spektakularne zbliżenie komety 8P/Tuttle do Galaktyki M33.

Stare komety w nowym roku - Astronomia

Kometa 8P/Tuttle w sąsiedztwie galaktyki M33

 

1 i 2 stycznia kometa znajdowała się najbliżej Ziemi - tylko 38 mln km., więc przy bardzo sprzyjających warunkach była widoczna gołym okiem. Kometa 8P/Tuttle jest stosunkowo mało aktywna i zaliczana jest do rodziny Saturna. Jej jądro ma wielkość ok. 15,6 km. Osiąga zazwyczaj względną jasność 7-8m choć w 1980 roku świeciła 6,5m. 8P/Tuttle jest źródłem roju meteorów zwanego Ursydami.

Podczas najbliższych dwóch tygodni kometa będzie utrzymywać jasność ok. 6m. Szczęśliwcy mieszkający z dala od świateł i latarni a także Ci, którzy znajdą sobie takie miejsce do obserwacji będą mogli dostrzec kometę gołym okiem. Ale dobra lornetka albo niewielki teleskop ułatwi jej odnalezienie i przybliży nam ją. Kometa powinna być widoczna jako mała "kędzierzawa gwiazda" być może ze słabym, wąskim ogonem.Kometa będzie usytuowana w "wodnym" regionie nieba, przechodząc przez konstelacje Ryb i Wieloryba. Około 20 stycznia przestanie być widoczna z Polski.

Stare komety w nowym roku - Astronomia

Trasa komety 8P/Tuttle

Podczas, gdy nasz wzrok będzie skierowany na kometę Tuttle, nie powinniśmy zapominać o "starym znajomym" jakim jest Kometa Holmes. Już ponad dwa miesiące króluje ona na naszym niebie. Znajduje się nadal w gwiazdozbiorze Perseusza i świeci z jasnością ok. 4 mag. Widoczna jest jako rozproszona, kolista chmura.

25 października, mała i bardzo słaba kometa 17P/Holmes zaskoczyła obserwatorów na całym świecie stając się w nocy wystarczająco jasną by móc ją zobaczyć gołym okiem. Jej jasność wzrosła z 17 do ok. 2,5 magnitudo! Według astronomów przyczyną tego może być kolizja z jakimś innym obiektem lub eksplozja.

Stare komety w nowym roku - Astronomia

Trasa komety Holmes

Kometa Holmes nie jest odosobniona jeśli chodzi o tak niespodziewane wybuchy jasności. W przeszłości inne komety już tak zaskakiwały. I nie jest to prawdopodobnie pierwszy wybuch dla komet Holmes. Od 1964 r. kometa jest obserwowana przy każdym powrocie. Jest kometą krótkookresową i powraca co niecałe 7 lat.

Odsłony: 2254