Eta Aquarydy - meteory z komety Halley'a

Eta Aquarydy - meteory z komety Halley'a Na początku maja, maksimum swojej aktywności osiąga utworzony przez sławną kometę Halleya rój Eta Aquarydów. Orbita kometa Halley'a przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju Eta Aquarydów, a w drugim z roju Orionidów.

W Polsce dobrze znany jest ten ostatni rój, znacznie mniej słyszy się o pierwszym i to pomimo tego, że potrafi być on 2-3 razy aktywniejszy od Orionidów.

Przyczyna tkwi w położeniu radiantu Eta Aquarydów (czyli miejsca, z którego zdają się wybiegać jego meteory). W Polsce, na przełomie kwietnia i maja, wschodzi on dopiero w okolicach północy i nawet nad samym ranem nie znajduje się wysoko. O ile więc obserwatorzy na niższych szerokościach geograficznych i w okolicach równika, widzą Eta Aquarydy jako duży rój potrafiący dać nawet 70 meteorów na godzinę, w Polsce możemy liczyć na, co najwyżej, kilka zjawisk i to na rozjaśnionym poranną łuną niebie.

Na szczęście tegoroczne maksimum pokrywa się z długim majowym weekendem i część z nas może wyjechać do miejsc znajdujących się na niższych szerokościach geograficznych, z których Eta Aquarydy obserwuje się znacznie lepiej niż z Polski.

Eta Aquarydy są warte obserwacji, bo stanowią rój bardzo ciekawy. Są one aktywne bardzo długo bo od 19 kwietnia do 28 maja. Samo maksimum, podobnie jak u bliźniaczych Orionidów, jest bardzo szerokie, bo trwa od 3 do 10 maja. Największe szanse na najwyższą liczbę meteorów mamy jednak w okolicach nocy z 5 na 6 maja. Aktywność w maksimum jest bardzo zmienna i obserwatorzy na równiku są w stanie obserwować od 45 do nawet 85 zjawisk na godzinę. Przykładowo, w roku 2007 było to 50, a w 2008 i w 2009 odpowiednio 85 i 65.

Analiza danych z lat 1984-2001 pokazuje, że Eta Aquarydy zdają się zmieniać swoją maksymalną aktywność z cyklem 12-letnim. W maksimum tego cyklu miały być dokładnie dwa lara temu, przez co oczekiwano, że w 2010 roku liczby godzinne mogą dojść do 80-100. Obserwatorzy nie donosili jednak o wzmożonej aktywności roju, co sugeruje że okresowość 12-letnia wcale nie musi obowiązywać.

W tym roku w obserwacjach przeszkadzał będzie Księżyc, którego pełnia pokrywa się praktycznie z maksimum aktywności Eta Aquarydów.


Źródło: Nauka w Polsce

Odsłony: 3355