Niebo w maju 2011

Niebo w maju 2011 - AstronomiaMaj to przedostatni miesiąc skracania się nocy. Będziemy mieli coraz to mniej czasu na podziwianie rozgwieżdżonego nieba. Na północnym zachodzie widać jeszcze zimowe ostatki w postaci Bliźniąt – Kastora i Polluksa.

Z kolei na północnym wschodzie wznoszą się niebieskawe Wega (Lutnia) i Deneb (Łabędź) zapowiadające nadejście lata. Jednak przyglądając się majowemu niebu i zjawiskom na nim zachodzącym nie zauważymy niestety niczego co powszechnie uważane jest za spektakularne. Nadal jednak możemy obserwować najjaśniejsze obiekty naszego Układu Słonecznego. W maju Słońce wstępuje w znak Bliźniąt.

W majowe wieczory Droga Mleczna leży niemal wzdłuż horyzontu, a więc praktycznie jej nie widać i mamy przed sobą niebo z mnóstwem galaktyk, niestety, niedostępnych amatorskim obserwacjom. Za to np. dobrym ćwiczeniem w orientowaniu się na niebie może być prześledzenie przebiegu Hydry, najdłuższego gwiazdozbioru całego nieba. Hydra rozciąga się teraz dość nisko nad południowym horyzontem; jej głowa znajduje się pod Rakiem, a ogon kończy się pod Wagą. Nie jest łatwo odtworzyć jej przebieg właśnie wskutek bliskości horyzontu (większość jej obszaru leży już na południowej półkuli) oraz tego, że zawiera niezbyt jasne gwiazdy. Dysponując mapą nieba i przy czystym powietrzu, obserwator powinien jednak bez trudu zorientować się, jak długi jest ten gwiazdozbiór. A mając jeszcze lornetkę. . .

 

Księżyc

Bezksiężycowe noce wystąpią na początku i pod koniec maja, gdyż kolejność faz Księżyca jest w tym miesiącu następująca:
- nów 3 maja o godz. 08:51,
- pierwsza kwadra 10 maja o godz. 22:33,
- pełnia 17 maja o godz. 13:08
- ostatnia kwadra 24 maja o godz. 20:52.
W perygeum Księżyc znajdzie się 15 maja o godz. 13:19 a w apogeum 27 maja o godz. 11:59.

Planety

Merkury i Wenus znajdują się na niebie w pobliżu Słońca i są niewidoczne.

Mars pojawi się pod koniec maja nad ranem tuż nad północno-wschodnim horyzontem. Niestety, całkowicie zginie w blasku zorzy porannej i jego obserwacja będzie niemożliwa.

Jowisz widoczny będzie W pierwszych dniach maja, również nad ranem, nisko nad północno-wschodnim horyzontem. Będzie świecił z jasnością –2,1m. W ciągu miesiąca wysokość planety nad horyzontem, mierzona na początku świtu cywilnego, wzrośnie pod koniec maja do ponad 5°, jednak nawet wtedy jej obserwacje na tle zorzy porannej będą bardzo trudne.

Saturn pojawi się w pierwszej połowie nocy, na wysokości 36° nad południowym horyzontem w gwiazdozbiorze Panny świecąc z jasnością +0,7m. Przez teleskop dostrzeżemy układ pierścieni planety oraz jej najjaśniejsze księżyce.

Uran i Neptun przebywają na niebie w pobliżu Słońca i są niewidoczne.

Planeta karłowata (134340) Pluton widoczna jest przez całą noc w gwiazdozbiorze Strzelca, jednakże jej jasność wynosi jedynie 14,2m i do jej zaobserwowania niezbędny jest teleskop o średnicy zwierciadła przynajmniej 25 cm. Od drugiej połowy maja w obserwacjach przeszkadzać będą jasne astronomiczne białe noce.

 

Meteory

W dniach od 3 do 14 maja promieniują meteory z roju eta Lirydów (ELY). Maksimum aktywności roju przypada w tym roku w dniu 9 maja. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Lutni. W jego obserwacjach w drugiej połowie nocy nie będzie przeszkadzał zbliżający się do pierwszej kwadry Księżyc.

W dniach od 19 kwietnia do 28 maja promieniują meteory z roju eta Akwarydów (ETA). W roju tym obserwuje się jasne, szybkie meteory, pozostawiające bardzo długie ślady. Maksimum aktywności roju przypada w tym roku w dniu 6 maja o godzinie 13 UT. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Wodnika. Tegorocznym obserwacjom nie będzie przeszkadzał Księżyc trzy dni po nowiu.

Odsłony: 2674