Niebo w maju 2007

Niebo w maju 2007 - AstronomiaDo astronomicznych atrakcji w maju możemy zaliczyć: zbliżający się do opozycji Jowisz, wciąż jasną Wenus oraz zakrycie Saturna przez Księżyc. Słońce wznosi się coraz wyżej ponad równik niebieski, w związku z czym dzień jest coraz dłuższy i w ciągu miesiąca przybywa go o ponad godzinę. W maju Słońce wstępuje w znak Bliźniąt.

Ciekawe zjawiska w maju:

13 maja o godz. 4, obok Księżyca widoczny Mars, tuż nad wschodnim horyzontem.

17 maja o godz. 21:10, tuz nad północno - zachodnim horyzontem widoczny wąski sierp Księżyca, a na lewo od Księżyca widoczna bardzo jasna Wenus.

19 maja wieczorem, na lewo od Księżyca widoczna bardzo jasna Wenus.

Warunki do jej obserwacji w maju są świetne, godzinę po zachodzie naszej dziennej gwiazdy widać ją bowiem na wysokości aż 25 stopni nad horyzontem.

22 maja będziemy mogli obserwować zakrycie Saturna przez Księżyc (w fazie 1 dnia przed I kwadrą):
- godz. 21:23 - początek zakrycia, przy ciemnym brzegu Księżyca,
- godz. 22:29 – koniec zakrycia, przy jasnym brzegu Księżyca.
Oba ciała będą znajdować się wtedy wysoko, bo prawie 40 stopni nad horyzontem.

23 maja wieczorem, na prawo od Księżyca widoczna gwiazda Regulus.

Koniec maja to znów czas obserwacji Merkurego. Można go obserwować wieczorem, gdy godzinę po zachodzie Słońca wznosi się niespełna 10 stopni nad północno-zachodnim horyzontem.

Widoczność Merkurego w maju 2007 - program AstroJaWil


Nad samym ranem możemy pokusić się o obserwacje Marsa. Jest on jednak na tyle słaby i położony na niebie blisko Słońca, że jego obserwacja będzie bardzo trudna.

W drugiej połowie nocy, w konstelacji Wężownika, świeci jasny Jowisz. Planeta zbliża się do opozycji, więc średnica jej tarczy jest duża, pozwoli to osobom dysponującym teleskopami podziwiać szczegóły jej powierzchni i zmienne konfiguracje księżyców galileuszowych.

Wieczorem możemy oglądać Saturna, który dość szybko zachodzi razem z gwiazdozbiorem Lwa.

Uran i Neptun przebywają na niebie w pobliżu Słońca i są niewidoczne.

Posiadacze większych teleskopów mogą wybrać się na poranne "polowanie" na Plutona, który przebywa obecnie w konstelacji Węża.

Odsłony: 4400