Niebo w sierpniu 2007

Niebo w sierpniu 2007 - AstronomiaSierpień dostarczy nam kilka ciekawych atrakcji na niebie. Swoje maksimum osiągną Perseidy, przez lornetkę dojrzymy trzy jasne planetoidy, możemy wybrać się za granicę na obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca, a pozostając w kraju obejrzymy odkrycie Plejad przez Księżyc...

Fazy Księżyca w nadchodzącym miesiącu:

ostatnia kwadra - 5 VIII o godz. 23:20,
nów - 13 VIII o godz. 01:02,
pierwsza kwadra - 21 VIII o godz. 01:54,
pełnia - 28 VIII o godz. 12:35.

Najbliżej Ziemi Księżyc znajdzie się 4 sierpnia o godzinie 01:54(w punkcie najbliższym Ziemi, w odległości 368 888 km) i 31 sierpnia o godzinie 02:12 (364 171 km), a najdalej 19 sierpnia o godzinie 5:30 (404 629 km).

13 sierpnia będzie miało miejsce zakrycie Saturna przez Księżyc niestety niewidoczne na terenie Polski.

28 sierpnia na Oceanie Spokojnym, we wschodniej Australii, w zachodniej części Ameryki Północnej i na Alasce będzie możliwość obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca.

W nocy z 6 na 7 sierpnia Księżyc złączy się z Marsem w odległości 6 stopni.

W sierpniu Słońce nadal zbliża się do równika niebieskiego, więc dni stają się coraz krótsze. 1 sierpnia wschód Słońca nastąpił o godzinie 4:56, a zachód o 20:28. W końcówce miesiąca natomiast wschód będzie o 5:45, a zachód o 19:27. W sierpniu Słońce wstępuje w znak Panny.

Merkury znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa i ma jasność -1,9 magnitudo. Na początku miesiąca mamy jeszcze okazję do jego obserwacji. Godzinę przed wschodem naszej dziennej gwiazdy możemy go dojrzeć tuż nad północno-wschodnim horyzontem. 15 sierpnia Merkury znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem.

Wenus znajduje się na niebie bardzo blisko Słońca w gwiazdozbiorze Lwa i jest niewidoczna.

Mars znajduje się w gwiazdozbiorze Byka i świeci z jasnością 0,4 magnitudo a jego jasność cały czas wzrasta. Wschodzi około północy i można go obserwować w drugiej połowie nocy - przed wschodem Słońca osiąga wysokość około 50°. Jego jasność i warunki obserwacji będą poprawiać się do końca roku.

Jowisz znajduje się obecnie w Wężowniku i ma jasność -2,3 mag. Ponieważ zachodzi około 3 godziny później niż Słońce, jest to bardzo dobry czas na obserwacje tej planety bez konieczności "zarywania nocki". Możemy go znaleźć około 5 stopni powyżej najjaśniejszej gwiazdy Skorpiona - Anteresa.
Cztery najjaśniejsze księżyce Jowisza można dostrzec już przez niewielką lornetkę, a już najmniejszy teleskop pozwoli dostrzec wyraźną tarczę. Dobrej jakości teleskop powinien również pozwolić zaobserwować pasy zwrotnikowe na Jowiszu, zaś duży - strukturę pasów i atmosfery tej największej planety.

Saturn
znajduje się na niebie zbyt blisko Słońca,w Lwie by móc prowadzić jego nocne obserwacje.

Uran i Neptun zbliżają się do opozycji, więc warunki do ich obserwacji są bardzo dobre. Widać je w zasadzie przez całą noc i najlepiej dojrzeć je przez lornetkę.
Uran przebywa w Wodniku, widoczny jako gwiazda 5,8 magnitudo i można go obserwować praktycznie przez całą noc. Tarcza jest bardzo wyraźna, choć na dostrzeżenie szczegółów atmosfery Urana nie można liczyć. Neptuna natomiast należy szukać w Koziorożcu.

Pluton, świecący w gwiazdozbiorze Węża, może być widoczny przynajmniej przez solidny teleskop amatorski.

W sierpniu możemy dojrzeć aż trzy jasne planetoidy. Wciąż widać oddalającą się od opozycji Westę, świecącą w gwiazdozbiorze Skorpiona z jasnością 7 wielkości gwiazdowych. Słabsza do obserwacji jest Ceres, którą widać przez całą noc w konstelacji Byka. Pallas zaś świeci w Pegazie i ma blask porównywalny do Ceres.

Niewątpliwą atrakcją sierpnia są meteory z roju Perseidów. Rój ten jest aktywny od połowy lipca do praktycznie ostatnich dni sierpnia i swoje maksimum osiąga typowo w okolicach nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym roku wypada ono rankiem 13 sierpnia w godzinach 7:00-9:30 naszego czasu. Choć to moment niekorzystny dla obserwatorów w Polsce, warto wyjść na obserwacje szczególnie w drugiej połowie nocy z 11 na 12, 12 na 13 i 13 na 14 sierpnia kiedy to, w dobrych warunkach, będzie można dostrzec nawet kilkadziesiąt "spadających gwiazd" na godzinę.

W tym miesiącu zwróć koniecznie uwagę na okolice gwiazdozbioru Strzelca - obfituje on w obiekty mgławicowe, m.in. z katalogu Messiera: M8, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 28, 69, 55, 70, 75. Jest to też kierunek, w którym leży centrum naszej galaktyki - Drogi Mlecznej.

Odsłony: 4360