Sonda MESSENGER coraz bliżej Merkurego

Sonda MESSENGER coraz bliżej Merkurego - AstronomiaJuż za kilka dni po raz pierwszy od 30 lat sonda kosmiczna zbliży się do Merkurego w celu wykonania map powierzchni planety. Messenger to bezzałogowa sonda kosmiczna amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, której celem jest zbadanie planety.

Messenger to po angielsku wysłannik, ale w tym wypadku także skrót angielskiej nazwy: Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging Satellite - satelita do badania powierzchni, środowiska kosmicznego i geochemii Merkurego.
Już od 9 stycznia kamery zaczną zbierać obrazy z Merkurego ponieważ sonda nakierowuje się na planetę. Przelot sondy pozwoli zobaczyć te części Merkurego, które nie były dotąd obserwowane. Badacze spodziewają się wielu niespodzianek.

Sonda Messenger została wystrzelona 3 października 2004 roku. Planowane pierwsze zbliżenie do celu ma nastąpić 14 stycznia 2008 roku. Sonda została zaprojektowana by badać charakterystykę i środowisko Merkurego z punktu orbity. Zadaniem sondy jest rozpoznanie chemicznych właściwości powierzchni planety, geologicznej historii, natury pola magnetycznego, wielkości i stanu jądra oraz natury egzosfery i magnetosfery.

Messenger ma w roku 2011 wejść na orbitę Merkurego i przez rok badać atmosferę, skład i strukturę powierzchni. Posłuży do tego laserowy altimetr, który będzie wysyłał sygnały w kierunku powierzchni planety i mierzył czas, który upłynie do ich powrotu. Wysyłanie i odbieranie sygnałów laserowych na rekordową odległość było testem sprawności.

Sonda MESSENGER coraz bliżej Merkurego - Astronomia

Zdaniem ekspertów, pomyślny przebieg testu dowodzi, że lasery mogą znaleźć zastosowanie w komunikacji międzyplanetarnej. W porównaniu z dotychczas wykorzystywanymi mikrofalami światło lasera pozwala przesłać więcej danych w jednostce czasu.

Merkury jest najbliższą Słońcu, gorącą planetą, która czeka na systematyczne i szczegółowe badania. Poświęcono jej dotychczas tylko jedną misję - Marinera 10. Amerykańska sonda przeleciała 29 marca 1974 roku w odległości zaledwie 703 km od powierzchni planety. Później jeszcze dwukrotnie zbliżała się do Merkurego - we wrześniu 1974 i w marcu 1975. Mariner 10 dostarczył pierwszych zdjęć powierzchni Merkurego. Dwa z odkrytych wówczas kraterów otrzymały później nazwy kraterów Chopina i Mickiewicza.

Odsłony: 1991
Kategoria: