Niebo w marcu 2010 r.

Niebo w marcu 2010 r. - AstronomiaMarzec to ostatni zimowy i pierwszy wiosenny miesiąc. To także czas dalszego intensywnego wydłużania się dnia i skracania nocy. Marcowe niebo niewątpliwie będzie należeć do Marsa i Saturna. Amatorów wieczornego nieba skusi również wyłaniająca się zza horyzontu Wenus.

Na początku miesiąca Słońce wzejdzie w Warszawie o godzinie 6:23, a zajdzie o 17:16. 31 marca nasza dzienna gwiazda pojawi się na horyzoncie o godzinie 6:14 (już po zmianie czasu na letni), a zniknie za nim o 19:08.
Wiosna rozpocznie się w tym roku 20 marca o godzinie 18:32, kiedy to Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej i wstąpi w znak Barana.

Księżyc

Kolejność faz Księżyca w marcu:

Ostatnia kwadra (oświetlona lewa połowa tarczy) - 7 marca o godzinie 16:42
Nów (tarcza niewidoczna) - 15 marca o godzinie 22:01
Pierwsza kwadra (oświetlona prawa połowa tarczy) - 23 marca o godzinie 12:00
Pełnia (tarcza całkowicie oświetlona) - 30 marca o godzinie 4:25

Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 28 marca o godzinie 6:59, a najdalej 12 marca o godzinie 11:06.

Planety

Merkury widoczny będzie w ostatnim tygodniu marca. Wieczorem, około godziny po zachodzie Słońca, widać go niespełna 10 stopni nad zachodnim horyzontem. Planeta świeci z blaskiem -1 wielkości gwiazdowej, więc jest jasna i nie powinno być problemów z dostrzeżeniem jej nawet w łunie wieczornej. Przez teleskop zobaczymy jej tarczę o średnicy 6'' w fazie zbliżonej do pełni.

Wenus świeci wieczorem nad południowo-zachodnim horyzontem. Jest ona on Merkurego znacznie jaśniejsza i warunki do jej obserwacji, w ciągu miesiąca, wyraźnie się poprawiają. W pierwszych dniach marca, godzinę po zachodzie Słońca Wenus świeci tylko 4 stopnie nad horyzontem, natomiast pod koniec miesiąca już na wysokości 10 stopni.

Mars widoczny jest w pierwszej połowie nocy wysoko na niebie w gwiazdozbiorze Raka. Planeta oddala się od Ziemi, przez co jej blask, na przestrzeni najbliższego miesiąca, maleje z -0.6 do +0.1 wielkości gwiazdowej. W tym samym czasie od 12'' do zaledwie 9'' zmniejsza się również średnica tarczy planety, utrudniając dostrzeżenie szczegółów powierzchniowych.
Mars spotka się z Księżycem zbliżającym się do pełni w nocy z 24 na 25 oraz z 25 na 26 marca.

Jowisz znajduje się na niebie w pobliżu Słońca i jest niewidoczny.

Saturn widoczny jest przez całą noc w gwiazdozbiorze Panny świecąc z jasnością +0,5m. W drugiej połowie marca planeta znajdzie się w opozycji do Słońca, w związku z czym średnica jej tarczy wyniesie aż 20'', co ułatwi obserwacje zarówno zmian w układzie chmur w atmosferze Saturna, jak również struktury pierścieni planety nawet przez niewielkie teleskopy amatorskie. Układ pierścieni Saturna skierowany będzie nadal swoim brzegiem prawie dokładnie w kierunku Ziemi, przez co jego niewielka jasność nie będzie przeszkadzała w dostrzeżeniu słabych księżyców planety przy pomocy tego samego sprzętu obserwacyjnego.
W marcu Saturn aż dwukrotnie spotka się z Księżycem. Najpierw w nocy z 1 na 2 marca. Wieczorem oba obiekty będzie można podziwiać na południowo-wschodnim niebie. W nocy z 28 na 29 oraz z 29 na 30 marca w pobliżu Saturna znajdzie się Księżyc chwilę przed pełnią.

Uran i Neptun przebywają na niebie w pobliżu Słońca i są niewidoczne.

Planetę karłowatą Pluton będzie można obserwować przed wschodem Słońca między niebem południowo-wschodnim i południowym w gwiazdozbiorze Strzelca.

Meteory

W dniach od 25 stycznia do 15 kwietnia promieniują Wirginidy (VIR).  W skład strumienia wchodzą powolne, jasne żółto-pomarańczowe meteory i bolidy. Głównym składnikiem strumienia Wirginidów są alfa Wirginidy, których słabo wyróżnione maksimum aktywności przypada na 24 marca. W obserwacjach tego słabego roju w drugiej połowie nocy w okresie maksimum nie będzie w tym roku przeszkadzał Księżyc w pierwszej kwadrze jednak nie powinniśmy iczyć na więcej niż około pięć meteorów na godzinę.

Inne wydarzenia:

2 marca godz.06 - Złączenie Saturna z Księżycem w odl. 8°.

4 marca godz.05 - Złączenie Wenus z Uranem w odl. 0,6°.

6 marca godz.07 - Złączenie Merkurego z Jowiszem w odl. 3°.

13 marca godz.14 - Złączenie Neptuna z Księżycem w odl. 3°.

14 marca godz.23 - Złączenie Jowisza z Księżycem w odl. 4°.

15 marca godz.11 - Złączenie Merkurego z Uranem w odl. 0,7°.

16 marca godz.02 - Złączenie Merkurego z Księżycem w odl. 5°.

17 marca godz.06 - Złączenie Wenus z Księżycem w odl. 5°.

18 marca godz.14 - Uran w koniunkcji ze Słońcem.

20 marca 18:32 - Słońce wstępuje w znak Barana, jego długość ekliptyczna wynosi wtedy 0°; mamy początek wiosny astronomicznej i zrównanie dnia z nocą.

25 marca godz.12 - Złączenie Marsa z Księżycem w odl. 5°.

Odsłony: 5349