Niebo w maju 2010 r.

Niebo w maju 2010 r. - AstronomiaW maju coraz później zapada zmrok, stąd początek obserwacji wypada nam po 22:00. Słońce wznosi się po ekliptyce nadal coraz wyżej ponad równik niebieski, w związku z czym dzień jest coraz dłuższy i w ciągu miesiąca przybywa go o ponad godzinę.

W Warszawie 1 maja Słońce wzejdzie o godz. 5:06, zajdzie o 20:01, a 31 maja wzejdzie o 4:22 a zajdzie o 20:46. W maju Słońce wstępuje w znak Bliźniąt.

Księżyc

Kolejność faz Księżyca w maju:

Ostatnia kwadra (oświetlona lewa połowa tarczy) - 6 maja o godzinie 6:15
Nów (tarcza niewidoczna) - 14 maja o godzinie 03:04
Pierwsza kwadra (oświetlona prawa połowa tarczy) - 21 maja o godzinie 12:1:43
Pełnia (tarcza całkowicie oświetlona) - 28 maja o godzinie 01:07

Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 6 maja o godzinie 23:54, a najdalej 20 maja o godzinie 10:40

Planety

Merkury znajduje się na niebie w pobliżu Słońca i jest niewidoczny.

Wenus widoczna będzie w maju wieczorem, nisko nad północno-zachodnim horyzontem. Jasność planety wynosząca aż -4m, powinna umożliwić dostrzeżenie jej na tle zorzy wieczornej. Przez teleskop można będzie zaobserwować tarczę Wenus o średnicy 12'' w fazie zmniejszającej się po pełni.

Mars znajduje się wieczorem, wysoko na niebie, na granicy gwiazdozbiorów Raka i Lwa świecąc z jasnością zaledwie +1m.

Jowisz wschodzi nad ranem niedługo przed wschodem Słońca, świecąc z jasnością -2,2m. W ciągu miesiąca wysokość planety nad południowo-wschodnim horyzontem, mierzona na początku świtu cywilnego, wzrasta jednak od zaledwie 4° do 13°, dzięki czemu pod koniec maja jej obserwacje na tle zorzy porannej powinny stać się możliwe.
Wieczorem, wysoko na niebie w gwiazdozbiorze Panny, zobaczymy Saturna świecącego z jasnością +0,9m.

Uran i Neptun przebywają na niebie w pobliżu Słońca i są niewidoczne.

Planeta karłowata (134340) Pluton widoczna jest przez całą noc w gwiazdozbiorze Strzelca, jednakże jej jasność wynosi jedynie 14,2m i do jej zaobserwowania niezbędny jest teleskop o średnicy zwierciadła przynajmniej 25 cm.

Meteory

W dniach od 3 do 12 maja promieniują meteory z roju eta Lirydów (ELY). Maksimum aktywności roju przypada w tym roku w dniu 9 maja o godzinie 7 UT. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Lutni. Rój jest, jak dotąd, znany głównie z obserwacji fotograficznych i wymaga starannych obserwacji. W jego obserwacjach nie będzie przeszkadzał zbliżający się do nowiu Księżyc.

W dniach od 19 kwietnia do 28 maja promieniują meteory z roju eta Akwarydów (ETA). W roju tym obserwuje się jasne, szybkie meteory, pozostawiające bardzo długie ślady. Maksimum aktywności roju przypada w tym roku w dniu 6 maja. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Wodnika. Niestety, tegorocznym obserwacjom będzie przeszkadzał Księżyc w ostatniej kwadrze.

Odsłony: 3537