Niebo w czerwcu 2010 r.

Niebo w czerwcu 2010 r. Czerwiec to miesiąc z najdłuższymi dniami i najkrótszymi nocami. Mimo "jasnych" nocy, na niebie będzie można oglądać cztery planety: Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna.

W czerwcu deklinacja Słońca wzrasta aż do dnia przesilenia letniego, 21 czerwca, kiedy osiągnie wartość maksymalną: Słońce wstępuje wtedy w zodiakalny znak Raka, rozpoczynając w ten sposób astronomiczne lato. W związku z tym w czerwcu przypada najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku na naszej półkuli.

W Warszawie 1 czerwca, wschód Słońca możemy podziwiać o godzinie 4:21, a zachód o godzinie 20:47. Ostatniego dnia miesiąca, wschód Słońca występuje o 4:18, a zachód o 21:01.

Księżyc

Kolejność faz Księżyca w czerwcu:

Ostatnia kwadra (oświetlona lewa połowa tarczy) - 5 czerwca o godzinie 0:13
Nów (tarcza niewidoczna) - 12 czerwca o godzinie 13:14
Pierwsza kwadra (oświetlona prawa połowa tarczy) - 19 czerwca o godzinie 6:30
Pełnia (tarcza całkowicie oświetlona) - 26 czerwca o godzinie 13:31

Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 15 czerwca o godzinie 16:55, a najdalej 3 czerwca o godzinie 18:52.

W dniu 26 czerwca wystąpi częściowe zaćmienie Księżyca, niestety niewidoczne w Polsce.

 

Planety

Merkury nadal pozostaje na niebie w pobliżu Słońca i jest niewidoczny.

Wenus nadal świeci bardzo jasno jako Gwiazda Wieczorna. Jej wysokość nad horyzontem w ciągu miesiąca niestety powoli maleje i pod koniec czerwca, w godzinę po zachodzie Słońca, znajdziemy ją na wysokości już tylko 10°. Przez teleskop dostrzeżemy wtedy tarczę planety o średnicy 15'' w fazie zmierzającej do kwadry.

Mars powoli zmniejsza swoją odległość kątową od Słońca przez co warunki do jego obserwacji są coraz trudniejsze. Pod koniec miesiąca, w godzinę po zachodzie Słońca, znajdzie się na wysokości już tylko 17° nad zachodnim horyzontem. W tym samym okresie tarcza planety, o jasności zaledwie +1,4m, zmniejszy się do średnicy zaledwie 5''.

Jowisz widoczny jest nad ranem, godzinę przed wschodem Słońca. W czerwcu poprawiają się warunki do jego porannej widzialności. Pod koniec miesiąca planeta znajdzie się na wysokości 27° nad południowowschodnim horyzontem. Przez teleskop możemy obserwować tarczę Jowisza o średnicy 40'', zmiany w układzie chmur planety oraz zjawiska w systemie jej księżyców galileuszowych.

Saturn z dnia na dzień świeci coraz niżej nad wieczornym horyzontem w gwiazdozbiorze Panny i pod koniec miesiąca będzie można ją dostrzec na wysokości już tylko 22°. Jego jasność jest porównywalna z blaskiem najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Uran i Neptun znajdują się bardzo nisko nad horyzontem a w połączeniu z "białymi nocami" ich obserwacje są bardzo trudne.

W związku z „białymi nocami” kończy się praktycznie okres obserwacji planety karłowatej (134340) Pluton.

Meteory

W dniach od 11 do 21 czerwca promieniują meteory z mało aktywnego roju czerwcowych Lirydów (JLY). Maksimum aktywności roju przypada w tym roku w dniu 16 czerwca. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Lutni. W jego obserwacjach nie będzie przeszkadzał zbliżający się do pierwszej kwadry Księżyc.

W dniach od 22 czerwca do 2 lipca promieniują meteory z roju czerwcowych Bootydów (JBO). Tegoroczne maksimum przewidywane jest w dniu 27 czerwca ok. godziny 16:30.Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Wolarza Niestety, w obserwacjach tych niezwykle wolnych meteorów będzie przeszkadzał Księżyc w pobliżu pełni, niemniej jednak wszelkie obserwacje tego roju mogą mieć dużą wartość naukową.

Inne wydarzenia:

3 czerwca godz.18 - Złączenie Neptuna z Księżycem w odl. 4°.

6 czerwca godz.06 - Złączenie Jowisza z Księżycem w odl. 6°.

6 czerwca godz.07 - Złączenie Urana z Księżycem w odl. 5°.

8 czerwca godz.11 - Złączenie Jowisza z Uranem w odl. 0,4°.

12 czerwca godz.01 - Złączenie Merkurego z Księżycem w odl. 4°.

15 czerwca godz.06 - Złączenie Wenus z Księżycem w odl. 4°.

17 czerwca godz.14 - Złączenie Marsa z Księżycem w odl. 6°.

19 czerwca godz.07 - Złączenie Saturna z Księżycem w odl. 8°.

21 czerwca godz. 13:28 - Słońce wstępuje w znak Raka, jego długość ekliptyczna wynosi wtedy 90°. Początek astronomicznego lata.

26 czerwca - Częściowe zaćmienie Księżyca, widoczne w centralnej i wschodniej części Australii, na Nowej Gwinei, środkowej części Oceanu Spokojnego i na całym kontynencie Antarktydy; w południowowschodniej Azji, Indonezji, zachodniej Australii i zachodniej części Oceanu Spokojnego przy wschodzie Księżyca, oraz w południowozachodniej części Ameryki Północnej, w praktycznie całej Ameryce Południowej i we wschodniej części Pacyfiku przy zachodzie Księżyca. Maksymalna faza zaćmienia częściowego wyniesie 0,5368.

Odsłony: 4293