Niebo w marcu 2012

Niebo w marcu 2012W marcu nadal mamy bardzo dobre warunki do podziwiania planet na naszym niebie. Teraz najważniejszy będzie Mars będący w opozycji. 20 marca o godz. 6:14, Słońce wejdzie w zodiakalny znak Barana i na półkuli północnej rozpocznie się długo oczekiwana astronomiczna wiosna.

25 marca zmienimy czas z zimowego na letni. W nocy z 24 na 25 marca nasze zegarki przestawimy z godziny 2 od razu na godzinę 3. Aktywność naszej dziennej gwiazdy w stosunku do ostatnich miesięcy utrzymuje się na podobnym poziomie.

Kolejność faz Księżyca w marcu:
pierwsza kwadra - 1 III o godzinie 2:22,
pełnia - 8 III o godzinie 10:40,
ostatnia kwadra - 15 III o godzinie 2:25,
nów - 22 III o godzinie 15:37
oraz ponownie pierwsza kwadra - 30 III o godzinie 21:41.

Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 10 marca o godzinie 11:08, a najdalej 26 marca o godzinie 8:12.

Merkury widoczny będzie najlepiej w pierwszej połowie miesiąca. 5 marca o godz. 10:24 planeta znajdzie się w maksymalnej elongacji wschodniej i w okresie zarówno przed i po będzie widoczna nad naszym zachodnim horyzontem bezpośrednio po zachodzie Słońca. Będzie świecił w gwiazdozbiorze Ryb, około 10 stopni nad horyzontem z jasnością -1 magnitudo. Drugi raz w tym roku tak dobra widoczność zdarzy się wieczorami dopiero w czerwcu.


Wenus pozostanie królową wieczornego nieba. Widać ją wieczorem, godzinę po zachodzie Słońca około 30 stopni nad zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Barana. Wieczorem, 13 marca Wenus i Jowisz znajdą się wzajemnie w koniunkcji. Będą od siebie oddalone o dokładnie 3°. 26 marca wieczorem nieco poniżej Wenus znajdzie się Księżyc tuż po nowiu. Zbliżenie się obu obiektów również będzie duże. Dodatkowo Wenus znajdzie się wtedy w maksimum widoczności, ponieważ jaśnieć będzie najwyżej nad horyzontem.

Mars widoczny jest przez całą noc w gwiazdozbiorze Lwa. 3 marca, o godz. 21:10 planeta znajdzie się w opozycji do Słońca. Odległość pomiędzy Ziemią a Marsem wyniesie 100,8 mln km i będzie jedną z najmniej widowiskowych. Dysponując teleskopem o średnicy obiektywu 10-30 cm możemy podziwiać szczegóły na tarczy planety.

Jowisz zachodzi w marcu ok. godz. 23. Jest drugim po Wenus najjaśniejszym obiektem wieczornego nieba. Planeta świeci w gwiazdozbiorze Barana z jasnością –2 mag.

Saturn widoczny jest na niebie w drugiej połowie nocy. Planeta świeci w gwiazdozbiorze Panny z jasnością +0,4 mag. Saturn zbliża się do opozycji, którą osiągnie na początku kwietnia. 11 marca przed świtem poniżej Saturna ujrzymy Księżyc po pełni.

Uran i Neptun znajdują się zbyt blisko Słońca i ich obserwacje w marcu są bardzo trudne albo wręcz niemożliwe.


Komety

Od paru miesięcy obserwujemy kometę Garradd (C/2009 P1), która stopniowo oddala się zarówno od Słońca jak i Ziemi. Jest ona w Polsce obecnie obiektem okołobiegunowym, a więc widocznym przez całą noc. Ze spadającą jasnością (7-8 mag.) będzie przemierzać w marcu gwiazdozbiory Małej Niedźwiedzicy, Smoka i Wielkiej Niedźwiedzicy. Blask komety wynosi około 7 wielkości gwiazdowych - jest więc dostępna obserwacjom przez lornetkę.

 

Odsłony: 12907