Niebo w maju 2012

Niebo w maju 2012Maj to przedostatni miesiąc skracania się nocy. Będziemy mieli coraz mniej czasu na podziwianie rozgwieżdżonego nieba. Na północnym wschodzie wznoszą się już niebieskawe Wega (Lutnia) i Deneb (Łabędź) zapowiadające nadejście lata.

Maj 2012 na niebie upłynie pod znakiem planet oraz „spadających gwiazd”. W tym miesiącu wystąpią dobre warunki do obserwacji Wenus, Marsa i Saturna oraz Plutona. Aktywny będzie także rój Eta Aquarydów widoczny jednak w krajach położonych bliżej równika.

Słońce

W maju dzień jest coraz dłuższy. 1 maja w Warszawie Słońce wzejdzie o 5:05, a zajdzie o 20:03, a 31 maja wzejdzie o 4:21, zaś zajdzie o 20:47. W maju Słońce wstępuje w znak Bliźniąt.

 

20 maja będzie miało miejsce obrączkowe zaćmienie Słońca. Rozpocznie się ono nad Chinami, przebiegnie wzdłuż wybrzeży Państwa Środka by następnie zawitać do Japonii. Przejdzie przez cały Pacyfik i zakończy się w południowo-zachodnich stanach USA. Słońce będzie tu już nisko – około 10 stopni – nad horyzontem, ale umożliwi obserwację i fotografię zjawiska nad niezwykłymi formacjami skalnymi Wielkiego Kanionu Kolorado.

Księżyc

Kolejność faz Księżyca w maju:

pełnia - 6 V o godz. 5:35,
ostatnia kwadra - 12 V o godz. 23:47,
nów - 21 V o godz. 1:47
pierwsza kwadra - 28 V o godz. 22:16.

Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 6 maja o godz. 5:40, a najdalej 19 maja o godz. 18:28.Merkury znajduje się zbyt blisko Słońca i jego obserwacje w maju są niemożliwe.

Wenus widoczna jest wieczorem kilkanaście stopni nad zachodnim horyzontem. Ze względu na duży blask trudno ją pomylić z innym obiektem. Planeta powoli zbliża się do Słońca i można ją obserwować coraz krócej. Pod koniec miesiąca będzie już praktycznie niewidoczna.

Mars w pierwszej połowie nocy znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa świecąc z blaskiem porównywalnym z najjaśniejszymi gwiazdami na niebie. Czerwona Planeta jednak cały czas oddala się od Ziemi i jej widoczność słabnie.

Jowisz znajduje się zbyt blisko Słońca i jego obserwacje w maju są niemożliwe.

Saturn świeci z jasnością 0.5 mag w gwiazdozbiorze Panny. Po kwietniowej opozycji wciąż panują dobre warunki do jego obserwacji. W piątek 4 maja planeta spotka się z Księżycem i ze Spiką.

Uran i Neptun znajdują się zbyt blisko Słońca i ich obserwacje w maju są niemożliwe.

Pluton widoczny w gwiazdozbiorze Strzelca. Aby go jednak dojrzeć potrzebujemy teleskopu o średnicy zwierciadła na poziomie przynajmniej 25-30 cm.

W dniach 19 kwietnia - 28 maja aktywny będzie rój Eta Aquarydów, związany z kometą Halley'a. Maksimum aktywności wypada w okolicach 5-6 maja. Niestety w naszych szerokościach geograficznych obserwacje Eta Aquarydów są bardzo trudne. Widoczne są w krajach położonych bliżej równika. Dodatkowo w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc znajdujący się w okolicach pełni.

Odsłony: 4063