SETI@home to projekt internetowy obliczeń rozproszonych koordynowany przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, będący częścią programu SETI. Skrót SETI oznacza Search for Extraterrestrial Intelligence, czyli program którego celem jest poszukiwanie sygnałów od pozaziemskich cywilizacji, najczęściej w kosmicznym szumie radiowym.
Wygaszacz ekranu SETI@home
Program polega na tym, że użytkownik komputera ściąga na swój dysk wygaszacz ekranu. Wygaszacz ekranu pobiera porcje szumu kosmicznego rejestrowanego przez radioteleskop w Arecibo. W celu analizy sygnału wygaszacz ekranu wykorzystuje wolne moce obliczeniowe procesora komputera domowego, nie spowalniając jego normalnej pracy. Następnie analizuje szum pod kątem cech które mogą świadczyć o tym, że sygnał został nadany przez pozaziemską inteligencję.
Program SETI@home działa od 17 maja 1999 roku.
W programie SETI@home sygnał badany jest pod kątem:
- poszukiwania fal radiowych o amplitudzie mającej kształt regularnej krzywej Gaussa, co może sugerować, że sygnał ten jest wysyłany przez sztuczne źródła fal.
- poszukiwania w miarę regularnych sygnałów impulsowych, które mogą wskazywać na jakiś rodzaj przekazu cyfrowego.
- poszukiwanie trypletów radiowych - tj. trzech identycznych, następujących po sobie sygnałów radiowych. Prawdopodobieństwo naturalnego pojawienia się takiego trypletu w kosmicznym szumie radiowym jest na tyle małe, że jego wystąpienie może wskazywać na odnalezienie sygnału wysłanego przez pozaziemską cywilizację.
Od roku 1999 do 2005 łączna suma pracy wszystkich kopii programu wyniosła ponad 2,4 miliona lat, udało się przeliczyć ponad 2 miliardy próbek. Mimo że w ramach projektu nie znaleziono jeszcze żadnego konkretnego sygnału, o którym dałoby się powiedzieć, że na pewno został wysłany przez pozaziemską cywilizację, udało się zidentyfikować kilkanaście szczególnie interesujących gwiazd, w których szumie szczególnie często natrafiano na regularne fale nośne i tryplety.
W kwietniu 2006 roku w nowej wersji projektu zarejestrowanych było 444 000 uczestników, w tym blisko 10 000 z Polski.
Przyszłe plany to zaprzęgnięcie radioteleskopu pracującego na południowej półkuli ziemskiej, gdyż dotychczas wszystkie próbki szumu kosmicznego, analizowanego przez SETI@home, pochodziły z północnej półkuli.
Opracowanie tekstu Agnieszka Zawada