Mgławica Koński Łeb na rocznicę Hubble'a

Mgławica Koński Łeb na rocznicę Hubble'aNa 23. rocznicę rozpoczęcia pracy najbardziej znanego i zasłużonego dla ludzkości teleskopu kosmicznego Hubble'a, która będzie miała miejsca za dwa dni, czyli 24 kwietnia, NASA opublikowała najdokładniejsze zdjęcie Mgławicy Koński Łeb w historii.

Aby uzyskać tak świetne zdjęcie tego obiektu, naukowcy na nowo poddali wnikliwej analizie promieniowanie podczerwone pochodzące z mgławicy.

Koński Łeb jest oddalony od nas o blisko 1500 lat świetlnych, został odkryty ponad 100 lat temu i po aż dziś dzień jest jednym z najpopularniejszych obiektów wypatrywanych przez amatorów astronomii.

Mgławica jest położona zaraz poniżej gwiazdy Alnitak, najbardziej wysuniętej na wschód gwiazdy Pasa Oriona i jest częścią znacznie większego Zespołu Obłoków Molekularnych Oriona.

Mgławica Koński Łeb na rocznicę Hubble'a

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć


Czerwony blask pochodzi od gazu wodorowego głównie za Mgławicą Koński Łeb, zjonizowanego przez pobliską gwiazdę Sigma Orionis. Mgławicę tę rozjaśnia znajdująca się za nią mgławica emisyjna IC 434. Ciemność mgławicy Koński Łeb jest spowodowana głównie przez gęstą warstwę pyłu, chociaż dolna część szyi Końskiego Łba rzuca cień na lewo.

Strumienie gazu opuszczającego mgławicę są skierowywane przez silne pole magnetyczne. Jasne punkty przy podstawie mgławicy Koński Łeb to młode gwiazdy w procesie formowania.

Źródło: geekweek.pl

Odsłony: 6353