Sonda uwieczniła "słoneczne tornado"

Sonda uwieczniła Na Słońcu doszło do silnego wybuchu po którym powstało zjawisko, które naukowcy nazwali "słonecznym tornadem", bo do złudzenia przypominało to, co widuje się na Ziemi. Zobaczcie to na zdjęciach i wideo.

 

W piątek (3.05) o godzinie 19:24 czasu polskiego na Słońcu miał miejsce potężny wybuch materii, a rozbłysk promieniowania rengenowskiego wyniósł M5,7.

Jęzor plazmy uniósł się nad powierzchnią naszej dziennej gwiazdy z prędkością aż 1300 kilometrów na sekundę. Na zdjęciach pochodzących z sondy SDO zjawisko wyglądało, jak ziemskie tornado, dlatego nazwano je "słonecznym tornadem". Po jakimś czasie plazma opadła, ale naładowane cząsteczki wiatru słonecznego popędziły dalej w przestrzeń kosmiczną.


Wybuch miał miejsce w plamie o numerze 1739, która znajdowała się wtedy na skraju lewej części słonecznej tarczy. To oznacza, że największy ładunek materii nie był skierowany ku Ziemi.

Gdyby tak się stało, to moglibyśmy oczekiwać naprawdę okazałych zórz polarnych, niewykluczone, że również w Polsce. Obecnie aktywność słoneczna jest wzmożona, obserwuje się 9 dużych kompleksów plam, które raz po raz wybuchają.

Wczoraj doszło do kolejnego rozbłysku klasy M1, dlatego najbliższe noce na dalekiej północy miną pod znakiem kolorowych wstęg. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie i filmiki ze "słonecznego tornada".

 

Sonda uwieczniła

 

 

Źródło: twojapogoda.pl

Odsłony: 11796