Zobacz spotkanie trzech planet

Zobacz spotkanie trzech planetW najbliższe wieczory będziemy mogli zobaczyć na niebie spotkanie trzech planet, Merkurego, Wenus i Jowisza. Znajdą się one na tyle blisko siebie, aby tego spektaklu nie można było przegapić.

Najlepsze warunki do obserwacji wystąpią w niedzielę (26.05). Tego wieczora wszystkie trzy jasne planety ustawią się w trójkąt, którego boki będą wynosić tylko 2-3 stopnie. W poniedziałek (27.05) Jowisz i Wenus znajdą się najbliższej siebie, a Merkury oddali się ku górze.

Warunki do obserwacji nie będą jednak sprzyjające. Aby zwiększyć ich szanse należy je rozpocząć około pół godziny po zachodzie Słońca, czyli w okolicach godziny 21.10 naszego czasu. Wtedy to około 5-6 stopni nad północno-zachodnim horyzontem, powinniśmy bez problemów dojrzeć jasną Wenus. Ma ona blask -3.8 magnitudo i jest zdecydowanie najjaśniejsza z całej trójki ciał biorących udział w spotkaniu. Jowisz ma jasność -1.8 magnitudo jest więc ponad sześć razy słabszy. Najtrudniej będzie dojrzeć Merkurego, który świeci z blaskiem -0.8 magnitudo, a więc 2,5 razy słabszym od Jowisza.

Zobacz spotkanie trzech planet

na podst. Stellarium

Do obserwacji warto użyć lornetki lub lunety gdyż 12-20-krotne powiększenie i pole widzenia na poziomie 3-4 stopni, pozwoli jednocześnie dojrzeć wszystkie trzy ciała, a także podziwiać ich tarcze oraz fazy.

Najmniejsza odległość dzieląca Merkurego i Wenus wyniesie 1,4 stopnia - do tego spotkania dojdzie w sobotę, 25 maja, o godz. 1.54, minimalny dystans dzielący Jowisza i Merkurego wyniesie 2,4 stopnia i nastąpi to w poniedziałek, 27 maja. Najmniejsza odległość dzieląca Wenus i Jowisza wyniesie tylko 1 stopień - do tej koniunkcji dojdzie we wtorek, 28 maja, o godz. 21.29.


Źródło: naukawpolsce.pl

Odsłony: 6686