W piątek Ziemia najdalej od Słońca

W piątek Ziemia najdalej od SłońcaW piątek, 5 lipca 2013 roku, Ziemia osiągnie tak zwane aphelium. Oznacza to, że nasza planeta znajdzie się w punkcie najbardziej oddalonym od Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 152,1 mln kilometrów.

Ponieważ Ziemia podróżuje wokół Słońca po elipsie istnieją punkty, w których jest ona najbardziej i najmniej oddalona od centrum Układu Słonecznego. Odległość Ziemi od Słońca podawana w podręcznikach (149,6 mln km) to po prostu średnia. W rzeczywistości, dystans obu ciał nieustannie się zmienia od 147,1 (peryhelium) do 152,1 mln km (aphelium).

Peryhelium przypada na początku stycznia, natomiast aphelium na początku lipca. Jak łatwo wywnioskować, odległość Ziemi od Słońca nie ma wiele wspólnego z porami roku (poza czasem ich trwania, ponieważ w różnych miejscach orbity Ziemia porusza się z różną prędkością). Decydujące znaczenie ma nachylenie osi planety do ekliptyki (płaszczyzny ruchu orbitalnego), które determinuje kąt padania promieni słonecznych na półkulę północną i południową.  

Odsłony: 11845