Kometa C/2012 S1 (ISON) coraz bliżej Słońca

Kometa C/2012 S1 (ISON) coraz bliżej SłońcaKometa stulecia, C/2012 S1 (ISON) coraz bardziej zbliża się do Słońca, przez co naukowcy mogą ją lepiej obfotografować, a co za tym idzie – zbadać. NASA właśnie udostępniła film stworzony z najnowszych zdjęć tego obiektu. Jesienią kometa będzie już widoczna gołym okiem – podziwiać ją będzie można nie tylko nocą, ale także w ciągu dnia.

Nagranie zostało stworzone ze zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a dnia 8 maja 2013 roku, kiedy to kometa znajdowała się w odległości 649 mln km od Ziemi, w pasie pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Film powstał ze złożenia fotografii wykonanych w ciągu 43 minut - zmieniają się w przyspieszonym tempie tak, że całość nagrania trwa jedynie 5 sekund.

Zdaniem naukowców kometa pędzi z prędkością 77 tys. km/h. Oznacza to, że w czasie, gdy teleskop robił jej zdjęcia, C/2012 S1 (ISON) przeleciała aż 55 tys. km.

Zdaniem naukowców kometa jest aktywna – promienie słoneczne docierają do zamrożonych cząsteczek pyłów tworzących ogon – już co najmniej od początku kwietnia. Dzięki temu na fotografiach wyraźnie można dostrzec jasną smugę ciągnącą się za obiektem. Dwa miesiące temu naukowcy szacowali, że ogon ten ma długość aż 91 tys. km i z każdym dniem będzie się wydłużał. Niestety w najnowszym doniesieniu NASA nie podano aktualnych danych na ten temat.

 

Jesienią 2013 roku C/2012 S1 (ISON) znajdzie się już na tyle blisko Słońca, że będzie można oglądać ją gołym okiem – i to nie tylko nocą, ale także w ciągu dnia. Jej jasność będzie porównywalna z Księżycem w pełni. Pod koniec listopada zniknie jednak w blasku Słońca i, jeśli uda jej się przelecieć obok niego bez uszczerbku, znów dojrzymy ją na niebie w okolicach 5 grudnia. Od tego momentu jasność obiektu będzie malała, gdyż będzie on oddalał się od gwiazdy, a tym samym - od nas.

Źródło: odkrywcy.pl

Odsłony: 12179