Perseidy 2013

Perseidy 2013Jeśli prawdą jest, że każda spadająca gwiazda gwarantuje spełnienie jednego, wypowiedzianego w porę życzenia, to już wkrótce będzie można je realizować w hurtowych ilościach.

Już od 17 lipca możemy na niebie obserwować pierwsze meteory z roju Perseidów. Wraz z kolejnymi nocami ich aktywność będzie stopniowo wzrastała, osiągając apogeum w nocy z 12 na 13 sierpnia. Są one jednym z najregularniej pojawiających się i najlepiej znanych rojów. Meteory należące do Perseidów zwane są potocznie łzami św. Wawrzyńca.

Rój ten związany jest z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy.

W tym roku maksimum Perseidów jest spodziewane 12 sierpnia w godzinach popołudniowych. Tegoroczne warunki do obserwacji maksimum roju Perseidów będą idealne, gdyż nów Księżyca wypada 6 sierpnia, a pierwsza kwadra 14 sierpnia. W noc maksimum Księżyc będzie świecił nisko na zachodnim horyzontem, zachodząc tuż po godzinie 22. Podobne warunki wystąpią dopiero w roku 2015. Więc wykorzystajmy to! Rzadko kiedy mamy tak idealne warunki obserwacji – o ile tylko brak będzie chmur. Są wakacje, jest ciepło, wiele osób ma wolny czas a nie często zdarza się, aby niemal pewne było co kilka minut zobaczyć wspaniałą „spadającą gwiazdę”.

Obserwacje najlepiej prowadzić na terenach poza miejskich, z naturalnie ciemnym niebem, bez sztucznego oświetlenia w okolicy. Pozwoli to na zauważenie nieporównywalnie większej ilości zjawisk.Podczas maksimum spodziewana aktywność roju będzie wtedy na poziomie około 100 meteorów na godzinę - w zależności od panujących warunków.

Perseidy są rojem, który w przypadku dobrej pogody praktycznie nie zawodzi obserwatorów. Nie pozostaje więc nic innego, jak zastanowić się nad życzeniami i trzymać kciuki za bezchmurne niebo.

Odsłony: 14871