Mars w Żłóbku

Mars w ŻłóbkuW najbliższych dniach planeta Mars przejdzie przez pole jasnej gromady otwartej gwiazd o nazwie Żłóbek. Jest to jedna z najjaśniejszych gromad gwiazdowych naszego nieba. Widać ją gołym okiem jako delikatną mgiełkę położoną w centrum konstelacji Raka.

W rzeczywistości składa się ona z kilkuset gwiazd, których wiek szacowany jest na 730 milionów lat. Obiekt znajduje się w odległości 577 lat świetlnych od nas i ma rozmiar około 16 lat świetlnych. W najbliższych dniach M44 będzie wyjątkowo łatwo odnaleźć. Drogowskazem do niej będzie planeta Mars, która na sferze niebieskiej przesunie się przez pole gromady.

Obecnie Mars znajduje się trzy stopnie od M44. W jej pole wejdzie 8 września, a opuści je 10 września. To oznacza, że poranki 8 i 9 września, to czas, kiedy Czerwoną Planetę dojrzymy dokładnie na tle gwiazd gromady.

Na obserwacje najlepiej wyjść rankiem. Godzinę przed wschodem Słońca, czyli około godz. 5 naszego czasu, Marsa i Żłóbek znajdziemy niespełna 25 stopni nad wschodnim horyzontem. Do obserwacji tego rzadkiego spotkania warto użyć lornetki.

Mars świeci z jasnością 1.6 magnitudo, a więc wcale nie jest bardzo jasny. Zwraca jednak na siebie uwagę swoją czerwoną barwą.


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Odsłony: 13821