Przed nami maksimum aktywności Taurydów

Przed nami maksimum aktywności TaurydówW ciągu najbliższych nocy będą dobre warunki do obserwacji roju Taurydów, utworzonego przez kometę 2P/Encke. Są one aktywne od 20 października do 10 grudnia. Maksimum jest spodziewane w okolicach 12 listopada.

Taurydy co pewien czas potrafią popisywać się bardzo jasnymi zjawiskami. Szanse na to rosną w momencie, gdy kometa macierzysta znajduje się blisko Słońca. Tak jest właśnie w tym roku, bo kometa 2P/Encke świeci stosunkowo jasno na porannym niebie, gdzie możemy ją dojrzeć nawet przez lornetkę.

Najbliższe dni to dobry czas do obserwacji Taurydów. Księżyc wciąż nie przeszkadza mocno w obserwacjach, bo jego nów wystąpił 3 listopada, a pierwszej kwadry oczekujemy 10 listopada.

 

Przed nami maksimum aktywności Taurydów


Radiant Taurydów N znajduje się obecnie tuż pod Plejadami. Około godz. 19.00 naszego czasu widać je już około 20 stopni nad wschodnim horyzontem. Z obserwacjami warto jednak poczekać do godzin późniejszych. Im radiant wyżej nad horyzontem, tym większe szanse na meteory. Najlepsze warunki wystąpią około północy, kiedy to radiant góruje na wysokości około 60 stopni nad południowym horyzontem.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Odsłony: 12271